Tegnap délután járt le a Hungexpo Vásár és Reklám Rt. szakmai befektető bevonására szóló nemzetközi pályázatának ajánlattételi határideje. Pályázni önállóan vagy konzorcium tagjaként azoknak lehetett, akik előzetesen szándéknyilatkozatot tettek - lapinformációk szerint nyolc ilyen cég volt, két magyar és hat külföldi. Konzorcium esetén az egyik tagnak a szakmai, a másiknak pedig a Hungexpo tőkeerővel kapcsolatos követelményeinek kellett megfelelnie. A Hungexpo titoktartási kötelezettségre hivatkozva nem adott információt a beérkezett ajánlatokról, csupán annyit közölt, hogy március 12-éig eredményt hirdet.
Előzetesen a londoni székhelyű Expomedia Group Plc. jelentette be, hogy indul a kiíráson. A cég tervei között szerepel, hogy a magyar vásárváros kihasználtságának megduplázására más nagy, külföldi kiállításszervezőknek is helyet adna a Hungexpo területén. A vendégkiállítások megjelenése a magyar vásárszervező szakma jövőjét veszélyeztetné - véli Nagy Károly, a Magyarországi Kiállítás- és Vásárszervezők Szövetségének főtitkára. A Hungexpo több kilencvenes évekbeli, kudarcba fulladt privatizációs kísérletén pályázott a világ legtöbb - évi több mint négyszáz - kiállítását szervező londoni Reed Exhibition Co. A Reed a befektetésekre vonatkozó szigorú kikötések miatt most nem adott be pályázatot - tette hozzá Nagy. Szerinte a jelentkezők között lehetnek jelentős német, francia és spanyol vásárszervező társaságok is. A Magyar Nemzet korábbi értesülései szerint a Wallis Rt. is tett szándéknyilatkozatot; a cég egy kiállításszervező céggel közösen nyújthatott be ajánlatot. A nyertesnek a Hungexpo ingatlanjainak hasznosítására létrehozandó másik cégnek legkevesebb 2,5 milliárd forintnyi hitelt kell majd nyújtania ahhoz, hogy az elindítsa a vásárváros nyolc évre tervezett, tízmilliárd forint értékű fejlesztési programját.
