BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A büdzsé helyett a HM jut pénzhez ingatlanai eladásából

2004. január 11. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A költségvetési törvény az idén megengedi a Honvédelmi Minisztériumnak (HM), hogy részt vegyen a kezelésében lévő, de már feleslegessé vált ingatlanok hasznosításában s az ebből befolyó pénzt saját infrastrukturális, katonai és lakáscélú ingatlanfejlesztéseire költse. A korábbi szabályok szerint a HM által „levetett” ingatlanok kikerültek a tárca hatásköréből, azokból nem a HM-nek, hanem a központi költségvetésnek származott bevétele. Erről mondott le a kormányzat 2004-re. Nagy kérdés, hogy a költségvetési hiány csökkentése mellett a Pénzügyminisztérium (PM) hogyan mondhatott le a vélhetően súlyos milliárdokat érő ingatlanokból származó bevételről, s hogy a PM új vezetése így hagyja-e mindezt.
A HM a felesleges ingatlanok esetében három kategóriát különböztet meg. Az egyik a forgalomképes, azaz piaci hasznosítású ingatlanok kategóriája. Az HM tulajdonban lévő ingatlanok értékesítését nyílt pályáztatás keretében valósítják meg, a pályázatokat még az idén kiírják. Az ingatlan vagyon megkezdett felmérése szerint 38 olyan, a tárca kezelésében lévő objektum van, amely akár máris eladható, s további 21-et az ingatlanjogi rendezés után vesznek be a listába. (A mintegy ötven objektum őrzése megközelítőleg egymilliárd forintba kerül évente a HM-nek, a feladatot a tárca saját cége, a HM EI Rt. és alvállalkozói látják el.) A többnyire üresen álló vagy könnyen kiüríthető épületek között üdülők, laktanyák, tanintézetek vannak. Több épület vagy földterület, például egyes pécsi ingatlanok akár beruházási szempontból is igen értékesek lehetnek, így ezekért várhatóan jó árat kínál majd a piac.
A HM további ingatlanokat is az eladható kategóriába sorolhat, ha a tárca kivonulna egyik nagy értékű budapesti bázisáról, akkor akár az is bekerülhet közéjük. Ugyanakkor ha kiürül a HM budai korháza, akkor azt az egészségügyi tárcának ajánlják fel, a hortobágyi lőteret pedig az ottani nemzeti parknak. A HM-nél feleslegessé váló ingatlanok másik kategóriáját a nem forgalomképes, továbbra is állami feladatok ellátására átadandó ingatlanok adják, beleértve az önkormányzatoknak szánt épületeket. A helyhatóságok az igényelt épületeket csak közösségi vagy szorosan vett önkormányzati célra használhatják majd, nem adhatják el azokat.
További kategóriát jelentenek azok a földterületek, például lőterek, amelyek ingatlanjogi viszonyaik rendezése után kerülhetnek át a Nemzeti Földalapkezelő Szervezethez. A korábban államosított területekből – például lőtereknek – kiszakított földterületek ugyanis korábban magánszemélyek tulajdonában voltak. A rendezés akár egy évig is elhúzódhat. A nemzeti földalapba kerülhetnek be a HM-erdőgazdaságok területei is. Ha egy ingatlan nem kell az önkormányzatoknak, s nem is értékesíthető, akkor az a Kincstári Vagyoni Igazgatóság nyakán marad.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet