BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kevesebb bányásszal de tovább működik Lyukóbánya

2004. január 6. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jószerivel egy percig sem szünetelt a termelés a borsodi szénmedence még megmaradt utolsó mélyművelésű barnaszenes bányájában, a lyukói aknában. Bár a cég amerikai tulajdonosa, az AES konszern magyar érdekeltsége, az AES Borsodi Energetikai Kft. eredeti tervei szerint az elmúlt év utolsó napján valóban bezárta a bányát, de azt szinte azonnal kinyitotta a miskolci székhelyű Lyukószén Bányászati és Befektetési Kft., amely folytatja a szén kitermelését. Szepessy András, a cég ügyvezetője lapunknak elmondta: terveik szerint 250-300 bányászt foglalkoztatnának, jelenleg 200 alkalmazottat vettek fel. A társaság úgy tervezi, hogy március végéig biztosan működteti az aknát, majd a további egyeztetéstől függ, hogy júliusig alkalmazza-e a vájárokat.
A cég havonta mintegy 25-30 ezer tonna szenet termel, ennek mintegy háromnegyedét a szintén AES-érdekeltségű berentei Borsodi Hőerőműnek értékesítik. Az ügyvezető elmondta: a bányakapitányság beleegyezésétől függ, hogy mikor kötnek adásvételi szerződést az AES-szel. Lyukóbányán egyébként 65 évvel ezelőtt kezdődött meg a bányászkodás, eddig 37 millió tonna szenet termeltek ki, és a számítások szerint mintegy 15 millió tonna feltárt szénvagyon van még a mélyben. A bányaüzem hét évvel ezelőtt került az AES tulajdonába, miután az amerikai energetikai óriás megvásárolta a tiszaújvárosi Tisza II. Erőművet, valamint a tiszapalkonyai és a berentei széntüzelésű hőerőművet. Az utóbbihoz tartozott szervezetileg Lyukóbánya.

Illésy Sándor
Illésy Sándor

Ez is érdekelhet