BUX 138964.97 0,97 %
OTP 44580 1,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre több a gondjuk a rendezvényszervezőknek

Az év vége ugyan kimondottan kedvez a rendezvényszervező cégeknek, ám legtöbbjük az idei esztendőt is keserű szájízzel zárja. Az elmúlt években ugyanis folyamatosan csökken az árbevételük, ráadásul az alacsony kihasználtsággal működő szállodák közül mind több rendezvényszervezéssel kívánja kompenzálni elmaradt bevételeit.

2003. december 30. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A rendezvényszervező cégek többsége mintegy 20 százalékos forgalom-visszaeséssel zárja az évet, amiben az úgynevezett repiadó bevezetése mellett az is mindinkább közrejátszik, hogy a gazdasági gondok miatt jelentős erővel bíró konkurenciájuk akadt. A szállodákról van szó, amelyek eddig is foglalkoztak rendezvény- és konferenciaszervezéssel, az elmúlt években pedig az idegenforgalom visszaesése következtében egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az ilyen tevékenységre.
A KSH adatai szerint novemberben a szállodák szobakapacitás-kihasználtsága csupán 53,7 százalékos volt, szemben az októberi 64,2 százalékkal. Az első tizenegy hónapban a kihasználtság átlag 56,5 százalékos volt, a bruttó szobaárbevétel folyó áron számolva 4 százalékkal, a vendégéjszakák száma egy százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A legmagasabb szobafoglaltságot a fővárosi négycsillagos szállodák érték el, amelyek átlagosan 59,9 százalékos kihasználtsággal működtek az év első tizenegy hónapjában. Ezzel együtt a budapesti négy- és ötcsillagos szállodákban 2-4 százalékos visszaesést regisztráltak. Mindezek ellenére Lombosi Gábor, a Magyar Szálloda Szövetség (MSZSZ) elnöke a NAPI Gazdaságnak úgy nyilatkozott, hogy „úgy tűnik, az idén végre valami pozitív változás kezdődött, ám még mindig »alulról verik a lécet«”. A változás elsősorban annak köszönhető, hogy a szállodák egyre erősebben koncentrálnak a belföldi vendégekre, s már nemcsak a turizmus, hanem egyre inkább a konferencia- és rendezvényszervezés területén is.
Az első csapás a particégekre a 2001. szeptember 11-ét követő gazdasági recesszió volt - nyilatkozta Novák László, a Gála Party Service ügyvezető igazgatója, a Magyarországi Rendezvényszervezők Szövetségének elnöke. Ezt követte az év elején bevezetett repiadó és a cégek reprezentációs költségeire megszabott 2,5 millió forintos keret. Ennek következtében jelentős visszaesést mutatott a rendezvényszervezés. Most pedig a szállodák jelenthetnek komoly veszélyt, főleg azért, mert azok sok esetben hajlanak arra, hogy a kiállított számla ne reprezentációs költségről szóljon. Ráadásul 40-50 százalékkal alacsonyabb árakat ajánlanak, hiszen nem kell a helyiségbérlésért külön fizetniük, és a megfelelő eszközpark is rendelkezésükre áll. A Gála bevételei és rendezvényszámai így sem csökkentek, ám a cégek ilyen célokra fordítható pénzügyi kerete és az eseményeken részt vevők létszáma lefelé tendál. Novák László szerint ugyanakkor a szállodák csak addig jelentenek konkurenciát, amíg egy rendezvény kizárólag az eszem-iszomról szól. Úgy vélekedik, hogy a megrendelők ma már sok esetben nem az ételt tekintik a fő szempontnak, hanem eseményhez kapcsolódó különlegességeket. Ezen a területen viszont még többet tudnak nyújtani a rendezvényszervezők, mint a szállodák. Az utóbbiaknak ugyanis kötöttek a helyszíneik, míg egy jobb „szakcég” a múzeumtól kezdve az állatkerten keresztül a balatoni nyaralóig számos különböző helyszínt tud felkínálni.
A másik nagy változás a piacon, hogy az állami szféra megrendelései a jövőben várhatóan csökkennek majd, az üzleti szféra valószínűleg stagnál, ezzel szemben egyre több privát megrendelés érkezik. Egyre többen vélik ugyanis úgy - mondta Novák - , hogy nem sokkal drágább, ám jóval kényelmesebb, ha akár egy születésnap, akár egy szilveszteri buli lebonyolítását rendezvényszervezőre bízzák.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet