BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nőhet a támogatott jelzáloghitelek kamatlába

2003. december 9. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány a jelzáloghitelek jelenlegi kamatplafonjának megemelésére készül - tudta meg a NAPI Gazdaság. A tervek közül lapunk információja szerint kikerült az a verzió, amely a használt lakások esetében minden kedvezményt megvont volna. A jelenlegi elképzelések szerint a támogatott ingatlanhitelek terhe a most érvényes 5-6 százalék helyett vélhetően 8-9 százalékra nőhet majd. A kamatnövekményt a forrásoldal állami támogatásának megnyirbálása indokolhatja. Az ügyfélkamatok ennek megfelelően a jövőben a bankok forrásköltségéhez igazodhatnának (vagyis a monetáris szigor enyhülése itt is kedvezőbb feltételeket hozna ).
A módosítás ugyan nem lesz visszamenőleges, de a változó kamatozásra eddig felvett hitelek átárazódását a rendeletmódosítás már érinti. Azok persze nyugodtak lehetnek, akik kölcsönüket ötéves kamatperiódus választásával vették fel. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból egyébként úgy tűnik, hogy az idei lakáshitel-szerződések közel 40 százalékát egyéves kamatperiódusra kötötték.
A várható változtatások is jól mutatják, hogy a kormány a nyár közepi rendeletmódosítást jócskán elhibázta, abban ugyanis az állami támogatásnak semmi módon nem szabott gátat, s nem készült fel arra, hogy a bankok újabb és újabb megoldásokkal optimalizálják majd az állami támogatás lehívását.
A bevallottan a lakáshitel-felvételi kedv lehűtését célzó intézkedések nyomán - ha azok nem lépnek gyorsan hatályba - ráadásul ismét fellángolhat a már lelohadni látszó eladósodási kedv. Az utóbbi három hónapban ugyanis havi 10 százalékkal csökkent a hitelkiáramlás - tájékoztatták lapunkat az FHB-ben. Az OTP-csoportnál ennél is látványosabb volt a mérséklődés: szeptemberben még 52 milliárd forint kölcsönt folyósítottak, ez az összeg októberben már csak 34 milliárd, novemberben pedig 30,2 milliárd forint volt. Nagy Csaba, az OTP Jelzálogbank vezérigazgató-helyettese szerint ez lehet az az egyensúlyi állapot, amit már korábban jeleztek. Az év első kilenc hónapjának magas adatait az előrehozott hitelfelvételek indokolták. A szeptemberi adatokban jelent meg a június 16-a (a nyári rendeletmódosítás időpontja) előtt beadott kérelmek engedélyezése - figyelmeztet a bankár. A decemberi adatok már nem sokkal maradnak el a novemberitől, a heti engedélyezés jelenleg 8 milliárd körül alakul az OTP Bankcsoportnál.
Mintegy 40 százalékkal, a nyári, heti 1400 darabos csúcsértékről heti 800-900 darabra szelídült a hetente végzett ingatlan-értékbecslések száma - mondta lapunknak az FHB illetékese. Ezen belül egyenlő mértékben csökkent a használt és az új lakásra kért hitelek száma. Ez az előre mutató index jól jelzi, hogy a jövőben is a jelenlegihez hasonlóan alacsony szintű hitelkiáramlásra lehet számítani, amit tovább mérsékel a szezonális hatás. Mire a mai hiteligényekből tényleges hitelfolyósítás lesz, addigra már februárt írunk.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet