A mélyművelésű szénbányászat gazdaságtalanságára, valamint az ipari szén nehéz piaci értékesíthetőségére hivatkozva december végén bezárja a borsodi szénmedence utolsó mélyművelésű bányáját, a Miskolc melletti Lyukóbányát a tulajdonos amerikai AES konszern. Derek Paton, a bányát üzemeltető AES Borsodi Energetikai Kft. ügyvezetője tegnap jelentette be a hírt a dolgozóknak, ugyanakkor nem tartotta kizártnak, hogy a bányát vagy legalábbis annak egy részét értékesítsék egy szakmai befektetőnek. Jelenleg négy befektetői csoporttal tárgyalnak erről; november végére eldől, mennyire komoly a szándékuk. Derek Paton szerint ugyanakkor minimális az esély arra, hogy az esetleges új tulajdonos folytassa a bányászkodást.
Az AES hét évvel ezelőtt jutott a lyukói bányaüzemhez, miután megvásárolta a tiszaújvárosi Tisza II. erőművet, valamint a tiszapalkonyai és a berentei hőerőművet. Ez utóbbihoz tartozott a bánya-erőmű integrációnak köszönhetően Lyukóbánya, amely hosszú éveken át évi egymillió tonna szenet termelt. Tavaly már csak 649 ezer, idén pedig vélhetően 500 ezer tonna szenet hoz felszínre a még itt foglalkoztatott hétszáz ember, miközben becslések szerint a bányabezárást követően mintegy 15 millió tonna főleg energetikai célra alkalmas szén marad a föld alatt. A kitermelt szenet jószerivel teljes egészében a tiszapalkonyai és a berentei erőmű hasznosította.
Derek Paton a NAPI Gazdaságnak elmondta: Lyukóbánya sorsa lényegében már 2000-ben eldőlt, miután a berentei erőműbe tervezett 150 megawattos úgynevezett fluidágyas blokk nem épülhetett meg, az AES ugyanis nem nyert az MVM tenderén. Ugyanakkor sem a tiszapalkonyai, sem pedig a berentei erőmű nem rendelkezik hosszú távú áramvásárlási szerződéssel. A részlegesen liberalizált, majd jövőre teljesen megnyíló villamosenergia-piac, illetve a szigorodó környezetvédelmi előírások pedig véglegesen megpecsételték Lyukóbánya sorsát. Az amerikai ügyvezető elmondása szerint az innen kitermelt szén a piaci árnál kétszer többe kerül. Az elbocsátandó bányászok egyébként átlagosan 10,5 havi keresetüknek megfelelő végkielégítést kapnak januárban.
