Az idénre tervezett mintegy ötmilliárd forintos árbevételből szeptember végéig a Hungexpo Vásár és Reklám Rt. 4,7 milliárd forintot realizált, s elérte az év végére tervezett adózás előtti 206 millió forintos eredményt - mondta lapunknak Barabás János vezérigazgató. A számok az év végéig már nem nőnek jelentősen, hiszen a még hátralévő három kiállítás - a C+D közép-európai védelmi felszerelési és repülési kiállítás, a Hó-Show és az Infotrend - helyfoglalásai már megtörtének, s ezek a rendezvények méreteikben is kisebbek a korábbiaknál.
A portfóliótisztítás következtében ma már csak egy százszázalékos leányvállalata van a Hungexpónak, a kiállításokat építő Expotech Kft. A Hungexpo a fő tevékenységéhez nem kapcsolható többi cégét már eladta, mint például a reklám- és nyomdai vállalkozását, vagy megszüntette, mint például az utazásszervező kft.-jét. Jelenleg is tart a kiállítóknak internetes megjelenést ígérő Hungax Virtuális Kiállítást Szervező Kft. végelszámolása.
A napokban magyar és külföldi lapokban egyaránt közzétette szakmai befektető bevonására szóló pályázatát a Hungexpo. A pályázatra jelentkező magyar vagy külföldi társaságoknak - egyedül vagy konzorciumban - vállalniuk kell, hogy a társaság kiállítás-, vásár- és rendezvényszervezési tevékenységének folytatására alapítandó vállalatban, a Hungexpo Vásár- és Kiállításszervező (HVK) Rt.-ben tőkeemeléssel 51 százalékos részvénytulajdont szereznek. Továbbá vállalniuk kell, hogy legkevesebb 2,5 milliárd forint hitelt adnak a vásárváros ingatlanainak hasznosítására a - jelenlegi Hungexpóból - létrehozandó cégnek ahhoz, hogy elindítsa a Hungexpo nyolc évre tervezett, mintegy tízmilliárd forint értékű fejlesztési programját - tette hozzá a vezérigazgató. A HVK-nak - amelyben 49 százalékos részesedéssel bírna az ingatlanhasznosító cég - 15 évre bérbe kell vennie a hungexpós ingatlanokat is.
Barabás három-négy magyar és külföldi ajánlatot vár a pályázatra. (Szakértők szerint jelenleg nincs tőkeerős magyar kiállításszervező cég, amely egyedül be tudna szállni a Hungexpóba; elsősorban a régióban is jelen lévő osztrák, német vásártársaságok jelentkezése képzelhető el.) Az érdeklődőknek november 17-ig kell szándéknyilatkozatot tenniük, majd január 15-ig benyújtaniuk az ajánlatokat. Eredményhirdetés március közepén várható - tette hozzá a vezérigazgató. Az új szakmai befektetőtől a meglévő, évi 25-27 kiállítás megtartását, valamint a nagyobb nyereségesség érdekében új rendezvények szervezését és az ingatlanok kihasználtságának növelését várja a Hungexpo.
