Tegnap László Csaba magyar és Karl-Heinz Grasser osztrák pénzügyminiszter jelenlétében Kamarás Miklós, az ÁPV Rt. vezérigazgatója és Andreas Treichl, az Erste Bank AG vezérigazgatója aláírta a Postabank Rt. privatizációs szerződését. A magyar pénzügyi tárca vezetője szerint a rendkívül magas ár azt mutatja: az osztrák szakemberek bíznak abban, hogy az uniós csatlakozás után jól megy majd a hazai ügyfélkörnek.
A Postabank Rt. új tulajdonosa, az Erste Bank a magyar államtól 101,298 milliárd forintért megvásárolt 99,965 százalékos Postabank-részvénycsomag átruházását követően - a magyar tőkepiaci törvénynek megfelelően - a fennmaradó kisrészvényesi csomagra (0,035 százalék) nyílt vételi ajánlatot tesz az állami részvényekre tett ajánlati szinten - jelentette be a vevő az adásvételi szerződés aláírásakor tegnap. Hidassy Gábor, a kisbefektetők egy jelentős csoportját képviselő ügyvéd szerint az ajánlat nem fogja őket érdekelni: a részvényesek eltökéltek abban, hogy továbbviszik a magyar állam ellen indított pereket, amelyekben több esetben is jogerősen az eredeti, 10 ezer forintos vételár 106,21 százalékának, továbbá 1998 októberétől számítva évi 20 százalékos késedelmi kamat megfizetésére kötelezték az államot. Az Erste által a Postabank-részvényekért fizetendő 270 százalékos árfolyam valóban gavalléros, ám azt az 5 forintos és nem a 10 ezres névértékű papírokra teszi majd az új tulajdonos - figyelmeztet az ügyvéd. Hidassy Gábor kizárja azt is, hogy a pénzintézet korábbi három osztrák nagytulajdonosa, köztük az Österreichisce Postsparkasse (az Erste Bank egyik alapítója), az Erste Allgemeine Generali AG (együtt közösen 14,98 százalékos tulajdoni hányaddal) és a Wiener-Allianz Versicherungs AG elállna a magyar állammal szembeni pertől, hiszen már ők is a pernyertesek táborába tartoznak. Az állam ugyanakkor következetesen tartja magát ahhoz az elvhez, hogy csak jogerős ítélet után fizet, igaz, ilyen úton is már mintegy kétszáz kisbefektetőnek utalt ki összegeket a Pénzügyminisztérium.
A perben nem álló kisbefektetőknek ugyanakkor a vételi ajánlat megtételére is sokáig várniuk kell, hiszen a részvények átruházására a szükséges felügyeleti engedélyek beszerzése után kerülhet csak sor. Szász Károly, a PSZÁF elnöke szerint ők viszonylag hamar kiadják előzetes hozzájárulásukat a tranzakcióhoz, ám szükség van még az osztrák felügyelet és mindkét ország versenyhivatalának engedélyére is. Az Erste Bank a szerződés aláírásával egy időben fizeti ki a vételár első, 9,93 milliárd forintos részletét, míg a vételár második felét a tranzakció pénzügyi zárásakor, a részvények átruházását követően, letéti számlán keresztül szabadítják fel.
A Postabank átvételének első „hivatalos” aktusa a két menedzsment tegnapi közös ülése volt. Október 31-én kerül sor a Postabank igazgatósági ülésére, amelyen december 2-ra összehívják a bank rendkívüli közgyűlését, ahol a vezető testületek lemondanak. A jövő heti ülésen meghívottként már részt vehet az Erste képviselője. Kisbenedek Péter, az Erste Bank Hungary vezérigazgatója szerint a jövő hét végére összeállhat az a közös menedzsment, amely az átalakulás során irányítja a Postabankot. Az Erste közleménye szerint a 2004 végére lezáruló ügylet után a fuzionált bank 2005-ben 15 százalékos, míg 2006-ban 30 százalékos sajáttőke-megtérülést (RoE) érhet el.
