Az egy évvel ezelőtti szinthez képest közel 11 százalékkal, 5,884 millióra növekedett a hazánkban kibocsátott bankkártyák száma - derül ki a Magyar Nemzeti Bank jelentéséből. A korábbi adatokkal összevetve ugyanakkor megállapítható, hogy az új kártyák kibocsátási üteme 2 év óta a leglassúbb volt az idei év első hat hónapjában: összesen 212 ezer plasztikot bocsátottak ki a pénzintézetek. Ennél is meglepőbb azonban, hogy az új kibocsátású kártyák 72 százaléka hitelkártya volt: 153 ezer (klasszikus és azonnali terheléses) hitelkártyát bocsátottak ki az első félév során a pénzintézetek, míg betéti és charge kártyákból összesen 59 ezret hoztak forgalomba a bankok és a takarékszövetkezetek.
A hitelkártyák bővülése immár szemmel látható elmozdulást mutat a kártyatípusok összevetésében is: az egy évvel korábbi 9 százalékról 14 százalékra emelkedett a hitelplasztikok részaránya a teljes kártyaszámon belül. A kártyákkal végzett tranzakciók száma éves összevetésben ugyan 18 százalékos növekedést mutat, ám a tavalyi második félévhez hasonlítva mindössze 2 millióval, 83 millióra nőtt a lebonyolított tranzakciók száma. A bankkártyás forgalom 1999 milliárd forintos volumene 25 százalékos növekedést jelent a 2002. I. félévi adathoz képest. Örvendetes, hogy a magyar polgárok a tranzakciók 32 százalékában vásárolnak kártyájukkal (egy évvel ezelőtt még csak 28 százalék volt ez az arány). Ugyanakkor továbbra is magas, 63 (2002: 70) százalékos a készpénzfelvételi célú kártyahasználat aránya. A kártyás vásárlások hétköznapibbá válásának tudható be az a tény, hogy az egy tranzakcióra jutó vásárlások értéke 2 százalékkal, 7613 forintra csökkent.
