A mai napon vezetik be a Budapesti Értéktőzsdére a Diákhitel Központ (DK) Rt. első kötvényét. A DK2006/01 elnevezésű papírból az első kibocsátás során a felkínált teljes állomány, tízmilliárd forint papír elkelt közel négyszeres túljegyzés mellett. A 8 százalékos fix kamatozású kötvények átlagos éves hozama az aukció után 8,52 százalék lett, a kibocsátó - annak ellenére, hogy a meghirdetett mennyiség 34 százaléka erejéig lehetősége lett volna rá - nem fogadott el túljegyzést. A mostani kibocsátás után ugyanis októberben már az első rábocsátás is megtörténik.
A 69,5 milliárd forintos kötvényprogram első köréből befolyó pénzt még nem a diákhitel-kifizetésekre fordítja majd a DK - nyilatkozta Borbély László András, a kibocsátás fő szervezője, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgató-helyettese -, hanem a társaság hitelállományának csökkentésére költik. A DK-nak Borbély szerint szeptember elején összesen 37 milliárd forint adóssága volt. Ez a hitelállomány az év eleje óta összesen 15,5 milliárd forint értékben kereskedelmi bankoktól felvett rövid távú hitelekből, illetve a Magyar Fejlesztési Bank által korábban biztosított 50 milliárd forintos hitelkeretből lehívott összegből áll össze. A DK mindkét esetben élt az előtörlesztés lehetőségével, az MFB-nek így a korábbi 28 milliárd forint helyett már csak 23 milliárd forinttal tartozik. A fejlesztési bank ugyanakkor a napokban ismét hajlandó volt meghosszabbítani a DK - egy korábbi szerződésmódosítás után - szeptember 30-án lejáró hitelkeret-szerződését, ám a 2004. június 24-éig szóló új határidőig információink szerint a korábbi fix 8,5 százalékos hitelkamat helyett a 3 havi BUBOR szintjét 0,05 százalékkal meghaladó kamatszintet határoztak meg a felek.
