BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rosszul járnak a magyar teherfuvarozók

2003. július 29. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Komoly gondot okozhat a magyarországi közúti fuvarozó-cégeknek, ha a szlovák közlekedési minisztérium elképzelésének megfelelően 2004. január 1-jétől 25 százalékkal emelkedik Szlovákiában a sztrádamatricák ára, ráadásul a szaktárca tervei szerint az úthasználati díjat a gyorsforgalmi utakra és az első osztályú műutakra is kiterjesztenék. (Az úthasználati díj kiterjesztését tervezi a cseh kormány is, így a jelenlegi 520 kilométer sztráda helyett 2005-től összesen 3000 kilométer hosszúságú út lenne fizetésköteles.) Mivel Szlovákia és Csehország is természetes útvonalnak számít, ezért az észak felé tartó tranzit nem vagy csak bonyolultan lehet kerülővel a célállomáshoz eljuttatni. Így vélhetően az emelés mértékét beépítik a fuvardíjakba - mondta lapunknak Csiszár Károly, a Hungarocamion Rt. fuvarozási és szállítmányozási igazgatója. A Hungarocamion hetente 1200 kocsit küld, illetve fogad Szlovákiából vagy az országon keresztül, ám arról, hogy a szlovák kormány lépése mennyivel drágítja meg a fuvardíjakat, Csiszár egyelőre nem tudott pontos adatokat mondani.
A Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete (MKFE) szerint a sztrádamatricák árának növelése mögött általában az áll, hogy az árat emelő kormány többletbevételhez jusson, valamint hogy a közúti teherfuvarozás egy része átkerüljön a vasúti fuvarozásba. Ezért például 2-3 éve Svájcban bevezettek egy teljesítményarányos díjazást, ennek megfelelően 27 eurócentet kell a tehergépjárműveknek fizetni kilométerenként, amire még egy kategória szerinti díj is rakódik.
Ez utóbbit többnyire a jármű motorjának környezetvédelmi szintje szerint szabályozzák. A MKFE szerint egyébként ezen díjkategória bevezetésével sem került komolyabb forgalom át a vasútra.
Hasonló teljesítményalapú díjtételt vezet be várhatóan Ausztria is, ahol jelenleg a tiroli tartomány borzolja főleg az olaszok idegeit, mivel ott egy 100 eurós tranzitdíjat szeretnének bevezetni. Ausztriában egyébként többségében a motorok tisztasága szerint osztályozzák a fuvarozókat. Az MKFE szerint a teljesítménydíjas fuvarozás főként a nagyobb távolságot bejáró járműveket sújtja, így például ha a fuvarozó egy országon belül szeretne a központi piacra eljutni, az komolyabb költségnövekedést jelent neki, ami együtt járhat a termék árának növekedésével.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet