A Sumitomo Electric Industries Ltd. és a Sumitomo Wiring System Ltd. egy új kábel- és huzalgyártó üzemet kíván létesíteni Magyarországon. A beruházásra 5 millió euró jegyzett tőkével már létre is hozták a SEWS Autókábel Magyarország Kft.-t - jelentette be tegnap Toshio Hagihara ügyvezető igazgató és Ledniczky Péter, az ITD Hungary vezetője. A két japán cég a kábelkötegek alapanyagául szolgáló vezetékeket eddig helyi gyártóktól szerezte be, és a kábelgyártó kapacitás növelése érdekében döntött végül az alapanyaggyártó üzem megépítése mellett.
A kisbéri beruházás összege a tervek szerint 8 millió euró körül alakul majd, a termelést várhatóan 2004 októberében kezdi meg a SEWS. Kezdetben havonta 200 tonna áru előállítására lesz képes az új gyár, ezt néhány év alatt 600-700 tonnára kívánják növelni. Az alkalmazottak száma a kapacitás bővítésével párhuzamosan 50-ről 100-150-re növekszik majd. A kisbéri önkormányzattól a japán beruházó 50 százalékos adókedvezményt kapott három évre.
A két japán cég leányvállalata, a Sumitomo Electric Wiring System Europe Ltd. 1990-ben kezdte meg nagyüzemi kábelgyártó tevékenységét Európában; jelenleg Lengyelországban, Szlovákiában, Romániában, Marokkóban és Magyarországon van gyáregysége. Hazánkban egyébként ez lesz a cégcsoport negyedik beruházása, két üzeme van ugyanis Móron, egy pedig Alattyánban.
