Megfelel az Európai Unió (EU) elvárásainak a nagy haszonjárművek - köztük a 3,5 tonna összsúlyú, illetve a 17 személynél több utast szállító járművek - vezetőinek ellenőrzésére szolgáló menetíró berendezések alkalmazását szabályozó magyarországi rendelkezés, amely ez év január elsejétől lépett érvénybe. A jogszabály inkább a csak belföldi áru- vagy személyfuvarozást végzők számára jelentett újdonságot, hiszen a nemzetközi utakon járó kamionok, autóbuszok immár egy évtizede nem közlekedhetnek tachográf nélkül az EU útjain. Itthon két éve kérhetik számon az illetékes ellenőrök a nemzetközi fuvarozásban részt vevőktől a menetíró berendezés meglétét.
Ez nemcsak a magyar, hanem a külföldi rendszámú járművekre is vonatkozik. Az első szűrő a határállomás, ahol a hivatalos személyeknek a vámvizsgálat során arról is meg kell győződniük, hogy van-e a vizsgált járműben tachográf, enélkül ugyanis külföldi rendszámú teherautó, kamion, illetve autóbusz nem lépheti át a magyar határt.
Magyarországon először 2001-ben született rendelkezés a „nemzetközi közúti fuvarozást végző egyes járművek személyzetének vezetési és pihenőideje ellenőrzéséről”, majd tavaly a menetíró készülékek beszerelési kötelezettségét, valamint a járművekhez való illesztésükre, javításukra jogosult vállalkozások listáját is jogszabályban rögzítették. Bár a rendelet idén január 1-jétől érvényes, a legtöbben már a múlt évben beszereltették a tachográfot azokba a teherautókba, buszokba, amelyek a rendelkezés hatálya alá tartoznak - mondta a NAPI Gazdaság megkeresésére Barna Péter, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) járműműszaki osztályának vezetője. Becslések szerint eddig mintegy 30 ezer teherautóba, autóbuszba került tachográf. A jogszabály - az EU-ban érvényes 3820/85/EGK rendelettel összhangban - meghatározza azoknak a jármű-, illetve fuvarfajtáknak a körét, amelyeknél nem kell használni a tachográfot. Abban az esetben, ha a vezető tachográf nélkül átlépi ezt a „bűvös kört”, jogszabálysértést követ el s az eset súlyosságának arányában bírságolható.
Barna tájékoztatása szerint a tachográf alkalmazásáról szóló rendelkezés nemcsak a járművezetők 4,5 óránként legalább 45 perces pihenőidő megtartásának ellenőrzését, adott esetben számonkérését szolgálja, hanem - összhangban az EU-s szempontokkal - az egységes versenyfeltételekhez is hozzájárul. A kötelező pihenőidő betartása ugyanis a fiatalabb, energiától duzzadó, akár hosszú órákat biztonságosan vezetni kész sofőrre éppúgy vonatkozik, mint a korosabb, esetleg több megállást igénylő vezetőre.
Ahhoz, hogy a rendelkezés előírásait a járművezetők betarthassák, a fuvarvállalónak gondosan kell megszerveznie az útvonalat, illetve ezt megelőzően vállalnia a szállítási határidőt. Különösen az autóbuszt, teherautót egyedül vezető esetében kell alaposan előkészíteni, megtervezni a szállítást, legyen szó személyek utaztatásáról vagy áruk továbbításáról. A legtöbb jármű folyamatosan képes a nagyobb távok megtételére, ám ehhez két, egymást váltó, külön tachográfkártyával rendelkező sofőrre van szükség.
A 17 személynél kevesebb utas szállítására alkalmas autóbuszokba ma még nem kell tachográfot szerelni, ám Barna információi szerint az EU hatóságai a következő években valószínűleg meg kívánják ezt változtatni. Az alsó személyszállítási határt várhatóan a kisbuszoknál húzzák meg, amelyekben - a vezetővel együtt - legfeljebb kilencen utazhatnak.
Míg a nemzetközi fuvarozásban részt vevő magyarországi cégek, illetve járművezetők teljesen természetesnek veszik az utazáshoz kapcsolódó legfontosabb adatok lényegében hamisíthatatlan rögzítését, addig a csak belföldi szállítást vállalóknak 2003. január 1-je óta kellett, kell hozzászokniuk a tachográfkártya alapján történő számonkéréshez. Mind a jogszabály megértéséhez, mind az alkalmazás gyakorlati teendőihez igyekezett segítséget nyújtani a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete (MKFE), amely az újabb érdekelteknek manapság is kínál tanfolyamokat e témakörben. Ezeken nemcsak a rendelkezés „eszmeiségével” ismerkedhetnek meg a résztvevők, hanem hasznos gyakorlati tanácsokat is kaphatnak - mondta lapunknak Hörcsöki Sándor, az MKFE árufuvarozói tagozatának titkára. Külön felhívjuk a járművezetők figyelmét arra - tette hozzá -, hogy nem érdemes a tachográfkártyákat manipulálni, mert a büntetés mértéke akár a teljes fuvarköltséget is elviheti, sőt a legsúlyosabb esetben az engedély visszavonásával is járhat. Célszerű a jogszabály előírásai szerint eljárni, például inkább a 4,5 óra lejárta előtt kiállni a parkolóba, mint utána mondjuk fél órával, hiszen az már komoly pénzbüntetéssel járhat.
A jármű tulajdonosának is fontos - hacsak nem maga a vezető az -, hogy a tachográfkártya alapján is értékelhesse az alkalmazásában álló vagy neki fuvarozást vállaló sofőr teljesítményét, esetleg számon kérhesse a szállítási idő vagy az útvonal aránytalan növekedését - teszi még hozzá Hörcsöki.
