BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Magyar katonaorvosok mehetnek Irakba

2003. április 28. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyar katonai egészségügyisek esetleges iraki kiküldetése nemcsak attól függ, hogy kérnek-e magyar orvosokat az amerikaiak, hanem attól is, hogy a viszonylag sok orvost lekötő afganisztáni misszióba várnak-e további magyar egészségügyi szakembereket a németek. Lapzártakor még nem dőlt el, mennek-e a magyar katonák Irakba, ám az biztosra vehető: ha lesz hivatalos felkérés és azt az itthoni döntéshozók jóváhagyják, akkor az ellátásukat biztosító egészségügyi személyzet biztosan a kiutazó csapat része lesz.
Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgató-helyettese kérdésünkre kijelentette, az amerikaiak eddig nem kérték egészségügyisek iraki bevetését vagy iraki sebesültek magyarországi kórházi ápolását.
Svéd László orvos-vezérőrnagy, a honvéd vezérkar egészségügyi főcsoportfőnöke arról tájékoztatta lapunkat, hogy a honvédség jelenleg hat olyan egészségügyi alapfelszereléssel rendelkezik, amely egy teljes zászlóalj (legfeljebb 800 fő) első fokú orvosi ellátását képes biztosítani. Ebből jelenleg kettő „hadszíntéren” van: az egyik Szarajevóban, a másik Pristinában. Ezenkívül a honvédség rendelkezik még egy olyan szakosított egységgel, amely egy dandár (maximum 2000 fő) komplex egészségügyi ellátását képes biztosítani – naponta 150 sérült járóbeteg-gyógyítását, 15-20 komplett műtét elvégését – egy 30-40 ágyas tábori kórházban.
A honvédség ezen túlmenően rendelkezik egy mikrobiológiai laboratóriummal, ami jelenleg Pristinában üzemel. Emellett most folyik egy gyorsdiagnosztikai laboratórium kialakítása.
Magyar egészségügyisek – köztük a két-három szakvizsgával is rendelkező orvosok – több misszióban is részt vesznek. A 2500 honvédségi egészségügyi szakemberből jelenleg hetvenen külföldön szolgálnak. Őket félévenként újak váltják fel: nemcsak a folyamatos utánpótlásról kell gondoskodni, hanem a kint dolgozók felhalmozott szabadságát is ki kell adni – mondta még Svéd László. Így a visszatérők átmenetileg üres helyét is be kell tölteni.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet