BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már a privatizációt készítik elő az FHB közgyűlésén

2003. április 27. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Részben a privatizációs előkészületek jegyében zajlik majd május 23-án a Földhitel- és Jelzálogbank Rt. (FHB) éves rendes közgyűlése. A társaság az alapító okirat módosítása során semlegességvédelmi rendelkezéseket épít be a dokumentumba, ugyanis csak így akadályozható meg a bank ellenséges felvásárlása. Utóbbi ellen többféle védelmet is kialakíthat az FHB közgyűlése, szóba jöhet részvényosztályok vagy szavazati korlátok bevezetése.
A partnerbankok sem érdekeltek abban, hogy a jelzálogbank tőzsdei privatizációja után az FHB ellenséges felvásárlás áldozata legyen, mint ahogy abban sem, hogy nagyobb részvényhányad megszerzésébe fektessék a pénzüket, emellett szeretnék, ha fennmaradna az FHB semleges státusa. Ez azonban a kisbefektetőknek nem feltétlenül érdeke.
A közgyűlés dönt az alaptőke felemeléséről is. Ez jelenleg 4,1 milliárd forint, ami korábbi információink szerint további 2,5 milliárd forinttal gyarapodhat, a jelenleg 5,3 milliárd forint nagyságú sajáttőke azonban ennél jobban növekedhet a kibocsátási árfolyam függvényében.
Az alapító okirat módosítása során megváltozik a működési forma, a társaság nyilvánossá válik, a részvények ma még 100 milliós címletértékét a várható tőzsdei bevezetésnek megfelelően leszállítják.
Két kisebb hatású módosítás is lesz majd. A befektetési és a kiegészítő befektetési szolgáltatási tevékenységet törlik, mivel ezzel nem foglalkozik a bank, ugyanis a jelzáloglevelek értékesítését egy konzorcium végzi. A döntési hatáskörök a nyílt társaságnál másként alakulnak majd, de úgy tudjuk, hogy ez a változás sem lesz jelentős.
Az alapító okirat módosításai persze a kormány e hó végére várt privatizációs döntésétől is függnek. A közgyűlésen az is eldől, mire használják a tavalyi nyereséget, illetve változik az igazgatótanács és a felügyelőbizottság összetétele is.
A Magyar Tőkepiacban megjelent adatok szerint bőséges hitelfedezet van az FHB jelzáloglevelei mögött. A társaság 211 milliárd forrásra 279 milliárd forint úgynevezett rendes fedezetet képzett, vagyis az 132 százalékos a fedezettség, míg a törvény 100 százalékot ír elő. A lap adatai szerint az FHB 140,64 milliárd forint értékű – még vissza nem vásárolt – jelzáloglevél-állományával szemben 140,6 milliárd forint hitel áll. A hitelek mögött azonban legalább az ügyfelek tőketartozásának mintegy kétszerese áll ingatlanfedezetként, így végső soron az FHB jelzáloglevelei mögött háromszázmilliárd forintnál is nagyobb, forgalmi értéken számított ingatlanvagyon állhat. Az FHB nyeresége a kamatkülönbözetben kereshető. Jól látszik, hogy a kötvények után 70 milliárd kamatkiadása van, a hiteloldalon azonban 139 milliárd kamatbevételre számíthat, persze a teljes futamidő alatt.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet