A mai technológiával gazdaságosan kitermelhető hazai földgázkészlet a jelenlegi termelési ütem mellett nyolc-tíz évre elegendő – tudta meg lapunk. A készlet ugyanis a szakemberek szerint 30 milliárd köbméterre tehető, míg a kitermelés évente három és fél milliárd köbméter körül alakul, ami egyébként durván a negyedét fedezi az évente 13 milliárd köbméteres hazai gázfogyasztásnak. Hosszabb távon azonban a termelési ütem csökkenő tendenciát mutat – közölték a Mol Rt.-nél. A kitermelt gázban nagyobbrészt metán, etán, propán és bután, kisebb részben egyéb gázok – szén-dioxid és nitrogén – találhatók. Kitermelést Magyarországon 71 mezőn folytatnak, ezenkívül 59 kőolajmezőben, ahol kísérőgáz formájában nyerik ki a földgázt. Emellett újabb gázmezők feltárása is folyik, akárcsak olajmezőké. A megtermelt gáz 25 százalékát a Mol közvetlenül a nagyfelhasználóknak adja el, míg 75 százalékát a gázszolgáltató társaságok értékesítik a kisebb fogyasztóknak, köztük a lakosságnak.
A Mol adatai szerint a gázüzletág árbevétele évente 360 milliárd forint, és a fogyasztói ár ma mélyen a beszerzési költség alatt van. A piaci árnak tartalmaznia kellene a tényleges importköltséget, az indokoltan befektetett eszközök megtérülését és a tartós működéshez szükséges nyereséget is. Ez azonban tetemes fogyasztói gázárnövekedést, ezen keresztül pedig az infláció gyorsulását vonná maga után. Az iraki háború közvetetten hatott a gázpiacra, mivel az árak egy összetett mechanizmuson keresztül az olajárakhoz igazodnak.
A Magyar Energia Hivatal (MEH) 2003-ban a világgazdasági recesszió enyhülésével, az olaj- és földgázkereslet növekedésével számolt, így a két évvel ezelőtti őszi szint alatti olajárat valószínűsítettek, ami 24 dollárt jelent hordónként. A számítások elkészítésekor 255 forintos euróárfolyamot határoztak meg, valamint az euró enyhe erősödését várták a dollárral szemben. Azonban a forint elleni év eleji támadás folytán jelentősen erősödő magyar valuta és az iraki háború összekuszált minden korábbi előrejelzést.
