Ebben az évben összesen 10,1 milliárd forint jut a magyar honvédség egészségügyi intézményeinek finanszírozására - mondta lapunk kérdésére Svéd László orvos vezérőrnagy, a Honvédelmi Minisztérium (HM) vezérkarának egészségügyi főcsoportfőnöke. Ebből az összegből mintegy 5 milliárd forintot a HM költségvetéséből fedeznek, a fennmaradó részt - pontosan 4,98 milliárdot - pedig az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adja. A HM által biztosított összegből mintegy kétmilliárdot az egészségügyi intézmények fejlesztésére fordítanak - olvasható a HM Központi Pénzügyi és Számviteli Hivatalának a katonai költségvetés felhasználásáról szóló dokumentumában.
Az egészségügyi forrás egyébként a HM eredeti költségvetésén felüli tétel, ezzel a tárca kiadási előirányzatának főösszege 314,5 milliárd forint. Az egészségügyi keretből finanszírozzák a nagy értékű gyógyító beszerzések vásárlását - például CT-t, angiográfot vesznek ebből -, valamint a felújítások költségét, ez a fedezete a fenntartási és épületrekonstrukciós kiadásoknak, de ez jelent forrást a speciális katonai feladatok (például hadgyakorlatokon való részvétel, tábori felszerelés biztosítása, külföldi missziókban való szerepvállalás) ellátására is. Szintén a HM tartja fenn azokat a laboratóriumokat és kutatórészlegeket, amelyek el tudják végezni biológiai, vegyi eszközök, fegyverek gyors elemzését, de idetartozik az Mi-8-as típusú katonai kutató-mentő helikopterek és a sebesültszállításra is átalakítható An-24-es könnyű katonai szállítórepülők felszerelése, eszközellátása is. Ezek a repülő eszközök békeidőben a katasztrófavédelemben többször is aktív szerepet játszottak.
Mentőautókból azonban kevéssel - a szükséges mennyiség 35 százalékával - rendelkezik a honvédség, ráadásul e járművek kiöregedett UAZ-ok. Mentőautók beszerzéséről a gépjárműtender keretében kellene gondoskodni - mondta lapunknak a vezérőrnagy. A várhatóan új járművek felszerelését azonban már az egészségügyi keret terhére kell megoldani. A honvédség fizeti az ország 59 csapatorvosi és 30 csapatorvosi fogászati rendelőjének működtetését, ezeket kizárólag katonák, esetenként hozzátartozóik vehetik igénybe. A HM országszerte öt egészségügyi intézményt tart fenn, amelyek - az OEP-támogatás miatt - a civil lakosság előtt is nyitva állnak. Beutaló is kérhető ezekbe az intézményekbe, ha valaki jobban bízik a katonaorvosokban és a honvédségi kórházak felszereltségében. Magasabb orvostechnikai színvonal azonban csak a budapesti Honvéd kórháznál lelhető fel, amely egyébként hétfőnként ügyeletes kórházként is működik. A további négy intézmény: a kecskeméti repülőkórház, a hévízi mozgásszervi rehabilitációs és a balatonfüredi belgyógyászati rehabilitációs szanatórium, valamint a verőcei krónikus betegeket - veteránokat - is ellátó intézmény műszaki-technikai ellátottsága megfelel a magyarországi átlagnak - összegezte Svéd László. .
Információnk szerint - részben katonai státusuk miatt - a katonaorvosoknak magasabb az átlagjövedelmük, mint a civil kórházakban dolgozó kollégáiknak, mégsem tolonganak az orvosok azért, hogy egyenruhát öltsenek. Jelenleg 30 ösztöndíjasa és 40 rezidense van a HM-nek.
