BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az acélimportőrök perelnék a GKM-et

A hazai acélgyártók keveslik, a felhasználók viszont túlzottnak tartják a behozatali korlátozásokat, egyes importőr cégek készek akár perre vinni az ügyet. Némi gyógyírt kaptak sebeikre az igen nehéz időszakot megélő hazai acélipari vállalatok, ugyanis a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) tegnap közzétette az egyes termékekre vonatkozó, április 2-ától érvényben lévő behozatali korlátozásokat. Ez azonban - úgy tűnik - a belföldi gyártók s - érthetően - az importőrök szimpátiáját sem nyerte el. Zámbó József, a Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés kereskedelmi igazgatóhelyettese lapunknak elmondta, hogy nem elégedett a nyilvánosságra hozott korlátozásokkal. Az elmúlt év második felében érvényben lévő ideiglenes intézkedések ugyanis még 15 termékkörre vonatkoztak, a mostani szankciók viszont csak hetet érintenek. Ez elsősorban az amúgy is rendkívül súlyos helyzetben lévő észak-magyarországi vasműveket érinti rosszul. Kikerültek a korlátozott termékek köréből például a hidegen húzott termékek, a melegen hengerelt rúdacélok és a ötvözött rúdidomok. Ezeket pedig elsősorban az említett régióban gyártották.

2003. március 26. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Zámbó megjegyezte, hogy átlagosan a kvóták fölött behozott acél vámpótléka is csökkent, most jellemzően 15 és 20 százalékos szint lesz érvényben, míg tavaly 30 százalék is volt egy-egy kategóriában.
A piaci szereplők között a legkomolyabb nézeteltérések vélhetően változatlanul a betonacél esetében lesznek. Lapunknak nyilatkozó importőrök ugyanis úgy vélik: a most kiadott kvóták, vámpótlékok bevezetésére alig maradt idejük felkészülni. Már rengeteg árut megrendeltek, aminek egy része szinte biztosan túlszalad a meghatározott volumenen. Ezért néhányan azt fontolgatják, hogy beperelik a GKM-et. A hazai vállalatok képviselői viszont éppen arról panaszkodtak, hogy a korábbi intézkedésben szereplő 25 százalékról 15 százalékra esett vissza a vámpótlék szintje.
Lapunk információi szerint az is igencsak felbőszíti az importőröket, hogy az éppen az ózdi kohászat védelmére hozott szankciók ellenére a német Max Aicher GmbH többségi tulajdonában lévő Ózdi Acélművek (ÓAM) Kft. betonacélt hozott be a napokban a németországi anyavállalattól, amit a cég egyik - neve elhallgatását kérő - vezetője is elismert. Minderre azért volt szükség - mondta -, mert az ÓAM nem akarta elveszteni vevőit azáltal, hogy jelenleg a saját gyártmányaiból nem tud megfelelő mennyiséget szállítani nekik.
Úgy tudjuk, hogy mintegy 6 ezer tonna betonacél érkezett a német anyavállalattól az ÓAM címére. (Ez egyébként csaknem kimerítené az EU-országokból kedvezményes feltételek mellett szállítható betonacél kvótáját, amely április 2. és október 2. között 8644 tonna.) Ugyanakkor az is tény, hogy ilyenre még nem volt példa, saját termékeivel a Max Aicher még nem segítette ki az ÓAM-ot. Egyébiránt az ózdi cég illetékese szerint míg az acélkereskedők és -felhasználók rövid távú üzleti érdekeikre vannak tekintettel, addig a gyártók a túlélésért küzdenek. Lapunknak elmondta: a piacvédelem önmagában nem oldja ugyan meg a hazai acélipar gondjait, de a hiánya ellehetetlenítheti a termelőket. Információink szerint a hazai betonacélpiac hatvan százalékát külföldi cégek látják el, a fennmaradó negyven százalék bő fele származik Ózdról.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus
Illésy Sándor
Illésy Sándor

Ez is érdekelhet