Zámbó megjegyezte, hogy átlagosan a kvóták fölött behozott acél vámpótléka is csökkent, most jellemzően 15 és 20 százalékos szint lesz érvényben, míg tavaly 30 százalék is volt egy-egy kategóriában.
A piaci szereplők között a legkomolyabb nézeteltérések vélhetően változatlanul a betonacél esetében lesznek. Lapunknak nyilatkozó importőrök ugyanis úgy vélik: a most kiadott kvóták, vámpótlékok bevezetésére alig maradt idejük felkészülni. Már rengeteg árut megrendeltek, aminek egy része szinte biztosan túlszalad a meghatározott volumenen. Ezért néhányan azt fontolgatják, hogy beperelik a GKM-et. A hazai vállalatok képviselői viszont éppen arról panaszkodtak, hogy a korábbi intézkedésben szereplő 25 százalékról 15 százalékra esett vissza a vámpótlék szintje.
Lapunk információi szerint az is igencsak felbőszíti az importőröket, hogy az éppen az ózdi kohászat védelmére hozott szankciók ellenére a német Max Aicher GmbH többségi tulajdonában lévő Ózdi Acélművek (ÓAM) Kft. betonacélt hozott be a napokban a németországi anyavállalattól, amit a cég egyik - neve elhallgatását kérő - vezetője is elismert. Minderre azért volt szükség - mondta -, mert az ÓAM nem akarta elveszteni vevőit azáltal, hogy jelenleg a saját gyártmányaiból nem tud megfelelő mennyiséget szállítani nekik.
Úgy tudjuk, hogy mintegy 6 ezer tonna betonacél érkezett a német anyavállalattól az ÓAM címére. (Ez egyébként csaknem kimerítené az EU-országokból kedvezményes feltételek mellett szállítható betonacél kvótáját, amely április 2. és október 2. között 8644 tonna.) Ugyanakkor az is tény, hogy ilyenre még nem volt példa, saját termékeivel a Max Aicher még nem segítette ki az ÓAM-ot. Egyébiránt az ózdi cég illetékese szerint míg az acélkereskedők és -felhasználók rövid távú üzleti érdekeikre vannak tekintettel, addig a gyártók a túlélésért küzdenek. Lapunknak elmondta: a piacvédelem önmagában nem oldja ugyan meg a hazai acélipar gondjait, de a hiánya ellehetetlenítheti a termelőket. Információink szerint a hazai betonacélpiac hatvan százalékát külföldi cégek látják el, a fennmaradó negyven százalék bő fele származik Ózdról.
