A Soros Alapítvány idén fokozatosan kivonul a folyóiratok közvetlen támogatásából, ezért néhány kulturális lap a jelenleginél is nagyobb pénzügyi zavarba kerülhet. A Beszélő című folyóirat februári számára például nem sikerült pénzt szereznie a kiadónak, ezért összevonta azt a januárival. A történtek miatt elterjedt a hír, hogy a Beszélő megszűnik. Kiss Ilona főszerkesztő elmondta: erről nincs szó, ám hozzátette régóta forráshiánnyal küzdenek. A márciusi lapszámra sikerült pénzt szerezni, ez a lapszám már a nyomdában van.
A Beszélő költségeinek jelentős részét a Soros Alapítvány fedezte, amely régóta napirenden tartja a folyóiratok támogatásának megszüntetését. Belia Anna igazgató szerint ugyanakkor nem hagyják magukra teljesen a lapokat: a kiadók indulhatnak olyan pályázatokon, amelyek keretében például a tényfeltáró riportok készítését kívánják támogatni. Belia tudomása szerint az alapítvány kivonulása érintheti a Mozgó Képet, a Hol Mit is.
Soros György szerint a magyar folyóiratoknak régen a saját lábukra kellett volna állniuk. Harsányi László, a Nemzeti Kulturális Alapprogram (NKA) elnöke máshogy ítéli meg a helyzetet. Szerinte Magyarországon a kulturális folyóiratok nem képesek annyi előfizetőit gyűjteni, amennyi biztos anyagi hátteret jelentene.
A Beszélőhöz hasonló lapok egyetlen forráslehetősége az NKA maradt, amely idén előreláthatóan 300 millió forint körüli összeget oszt el - ebből jelentős részt a kulturális folyóiratokra szánnak. Harsányi elmondta, a Beszélőnek a napokban ítéltek oda nyolcmillió forintot.
