Információink szerint a hazai cementfelhasználás növekedéséből elsősorban az ukrán és orosz exportőrök profitáltak. A tavalyi építőipari növekedés nyomán a tervezett 460 ezer tonna importcement helyett 760 ezer tonna áramlott be az országba, ami komoly fejtörést okozott a két magyar cementgyártónak. Ennek ellenére mind a Duna-Dráva Cement Kft.-nek, mind a Holcim Hungária Rt.-nek sikerült némi növekedést elérnie a piacon. A Duna-Dráva Cement 32 milliárd forint nettó árbevétellel zárta az évet, ez 8,8 százalékos növekedésnek felelt meg. Panyi László, a Holcim elnök-igazgatója egyelőre még nem kívánta elárulni a cég eredményét, csak annyit mondott, hogy mind a nyereséget, mind a forgalmat tekintve előrelépés történt a 2001-es évhez képest.
Panyi elmondta, hogy a cementimport elsősorban a keleti megyékben, illetve Budapesten jelent meg. Az ukrán és orosz gyártók számára is veszteséget jelentett volna az ország nyugati részének lefedése. Idén is hasonlóan nagy mennyiségű importcement beáramlására lehet számítani, ugyanis információik szerint az alacsony kapacitáskihasználtsággal működő keleti cementgyárak fokozni szeretnék tevékenységüket Magyarország uniós csatlakozása előtt. A szakértők szerint az ukrán cementgyárak azért olcsóbbak a honi gyáraknál, mert a termelés ott nem piaci alapon történik, emellett olcsóbb az energia is, ráadásul senki sem kényszeríti az ottani gyártókat környezetvédelmi beruházásokra. Az ukrán cementimport árában így jószerével a szállítási költség jelenti a legkomolyabb tételt.
Szlovák szomszédunknál, illetve a Cseh Köztársaságban hasonló gondokkal küzdenek a cementgyártók, ám ott nem az import, hanem az export okoz fejtörést. A német építőipari visszaesés miatt a piac képtelen fogadni a szlovák és cseh importot. Panyi szerint többek között ezért van szükség a Holcim kelet-közép-európai leányvállalatainak centralizálására. A svájci anyavállalat klaszter jellegű megoldást dolgozott ki az osztrák, a cseh, a lengyel és a magyar leányvállalatok vezetésére. A régiós cégeket Pozsonyból kívánják majd vezetni, az új igazgató a cseh származású Jan Hamr lesz.
