BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Többe kerül a lakáshitel?

2003. március 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Számos hír kering arról, hogy a kormány mely területeken módosítaná a jelzáloghitelekhez igénybe vehető kedvezményeket. Ezek egyik sarkalatos pontja az adójóváírás. Jelenleg az évente fizetett tőke- és kamattörlesztés együttes összegének - tehát a teljes éves befizetésnek - 40 százaléka, de maximum 240 ezer forint igényelhető vissza. Lapunk számításai szerint akik húsz éven át egy 7 millió forint összegű, használt lakásra felvett kölcsön után havonta 52 ezer forint törlesztést fizetnek, azok a futamidő alatt 12,48 millió forintot fizetnek vissza. Ha a hitelfelvevő azonban - 20 éven át - érvényesíti az adójóváírást a jelenlegi szabályok alapján, akkor a hiteléből az állam 4,8 millió forintot visszatérít, azaz a 7 millió forintos hitel után az adós csak 7,68 millió forintot fizet vissza.
Az új lakásra felvett ugyanekkora hitel esetében a 20 év alatt befizetett 9,36 millió forintból lejön az adójóváírás 3,74 millió forintja, így a 7 milliós hitelből az adós valójában csak 5,62 millió forintot fizet be.
Megfigyelők szerint a jelenlegi támogatási rendszer ebben a formában szociálisan gondoskodó, ennek hibás módosítása (NAPI Gazdaság, 2002. szeptember 30., 3. oldal) nemcsak a nyerészkedőket, hanem a többségben lévő jóhiszemű hitelfelvevőket is előnytelen helyzetbe hozná, akik a magas adójóváírás tudatában döntöttek a hosszú távú eladósodásról. Nyugat-Európában vannak ilyen támogatási rendszerek, ahol - hasonlóan a mai magyar gyakorlathoz - a tőke- és a kamatfizetésre együtt érvényes az adójóváírás, egyes helyeken azonban csak a kamatfizetésre vehető igénybe az adókedvezmény.
A Földhitel- és Jelzálogbank Rt. (FHB) tegnap döntött az új sorozatú jelzáloglevél-kibocsátásról, aminek kamatát - az előző sorozattal azonosan - 7,75 százalékban határozták meg. Márciusban 6 százalékról 5,75 százalékra csökkent az ötéves, használt lakásra felvehető hitelek kamata és kezelési költsége, de mert ezúttal a jelzáloglevelek kamata nem változott, ezért az öt évig változatlan kamatozású új lakáshitelek kamata sem esik lejjebb, legalábbis egyelőre. Az FHB a 2002. március 11-én kibocsátott, egyéves kamatperiódusú jelzáloglevelek kamatát a most esedékes kamatfordulón 7,2 százalékban állapította meg - olvasható a BÉT honlapján.
Lapunk érdeklődésére Siklós Jenő, a bank vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy az egy évig változatlan kamatozású hitelek kamatlába tavaly márciusban még 5,9 százalék volt, s ez idén 5,75 százalékra módosul (amihez még 1,5 százalék kezelési költség járul). A tavaly felvett hitelek így ugyan olcsóbbak lettek, de még mindig drágábbak maradtak, mint az öt évig változatlan kamatozású, tavaly márciusban felvett kölcsönök, amelyek kamatlába 4,5 százalék.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet