BUX 138410.77 0,57 %
OTP 44440 1,05 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Krach a DAM-ban

2003. február 16. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Éves rendes közgyűlését tartja holnap az olasz tulajdonban lévő diósgyőri kohászat, a DAM Steel Rt., miközben ugyanezen a napon tárgyal először hitelezővel a január 22-én csődöt jelentett cég.
Szakemberek szerint vélhetően nem jön létre csődegyezség, a felszámolás kezdeményezése kerülhet előtérbe. Erre utal az is, hogy a CIB Bank Rt. ma, az utolsó pillanatban érvényesíti jelzálogjogát és a Bedő Rt. az Első Budai Árverezőházzal hulladék anyagokat, ötvöző és egyéb alapanyagokat, félkész és késztermékeket árvereztet el 3,237 milliárd forintos kikiáltási áron. Amennyiben kedden bejelentik a felszámolást, valószínűleg végleg futhat pénze után a bank, sokak szerint ezért ez a nagy sietség. Diósgyőri kohászok szerint amennyiben ezeket az anyagokat elszállítják a gyárból, akkor végérvényesen lehúzhatják a rolót.
Egyébként a DAM-krach jószerivel már így is teljes. Az Észak-magyarországi Áramszolgáltató (Émász) Rt. az elmúlt hét végén jelentette be, hogy a minimális szintre, 5 megawatt teljesítményre korlátozta a kohászat villamosenergia-vételezését.
A DAM Steel olasz tulajdonosaitól viszont lapunk úgy értesült: végül sikerült megegyezniük az Émásszal még a sokat vitatott transzformátorállomás megvásárlásáról is, ám azért nem írták alá sem a közüzemi, sem pedig az adásvételi szerződést, mert a termelést finanszírozó bank - úgy tudjuk, a CIB Bank Rt. - visszalépett. A DAM-tulajdonos olasz Cogne tájékoztatása szerint a pénzintézet nem fogadta el üzleti tervüket, ezért nem lehet azonnal újraindítani a termelést. A bank egyebek mellett alaptőke-emelést kért. Mindenesetre a holnapi, rendes évi közgyűlésen a napirendi pontok szerint az idei üzleti terv megtárgyalása is szerepel.
Egyébiránt a kohászati ágazat összeomlása Borsodban szinte teljes. A DAM Steel termelésének leállítása után a német Max Aicher GmbH többségi tulajdonában lévő Ózdi Acélművek (ÓAM) Kft. jelentette be termelése szüneteltetését, miután az Émászzal neki is vitája támadt. Ma pedig a szintén ózdi, ukrán többségi tulajdonban lévő Finomhengermű Munkás Kft. állítja le a munkát.

Illésy Sándor
Illésy Sándor

Ez is érdekelhet