A tavalyelőtti évhez viszonyítva hatszor több, összesen mintegy 444 millió forintnyi bírságot szabott ki 2002-ben a GVH - tudta meg lapunk a hivatal szakértőjétől, Radványi Mihálytól. Az elmúlt évben összesen 792 ügyet bíráltak el, 211 alkalommal indult eljárás, 119 esetben még az elbírálás fázisai zajlanak, a többiben jogerősen elutasították a fellépést. A versenyfelügyeleti eljárások keretében megállapított szankcióérték közel felét négy kartellmegállapodás miatt kiszabott büntetés adja, nagyságrendben ezután jönnek a gazdasági erőfölénnyel való visszaélések, a fogyasztók megtévesztése, illetve a fúziós jogszabálysértések okán kiszabott marasztalások összegei.
A bejelentések kapcsán első körben született GVH-állásfoglalások ellen 107 jogorvoslati kérelmet nyújtottak be, ebből 16-ot a hivatal elfogadott, 91-et pedig elutasított. A Fővárosi Bíróság 14 közigazgatási ügyben hozott ítéletet, itt 11:3 lett az „eredmény” a GVH javára. A 2001-es adatokhoz képest annál is inkább szembetűnő a változás, mert 2001-ben például a kartellmegállapodásokkal kapcsolatban nem állapítottak meg jogszabálysértést, erőfölény miatt pedig nagyságrendileg kevesebb bírságot vetettek ki.
A tavalyi 234 versenyfelügyeleti eljárásból 174 esetben született meg a versenyhivatali határozat, a többi ügy folyamatban van, illetve három olyan eset is létezik, ahol jelenleg szünetel a versenyhivatali eljárás. (A 2001-es mutatók szerint 266 eljárásban 191 határozat született.) A meghozott 174 határozatban a GVH 46 törvénysértést állapított meg. Ami az ügytípusok arányát illeti, változatlanul a fúziók engedélyeztetése iránti kérelmek vezetnek mintegy 40 százalékkal, míg a fogyasztók megtévesztésével kapcsolatos ügyek valamivel kevesebb mint 33 százalékot tesznek ki.
Drávucz Péter
