Mintegy 1500 munkahely kerülhet veszélybe, amennyiben az olasz Cogne Acciai Speciali Srl. úgy dönt, hogy kivonul a diósgyőri kohászatból. Erre utalhat az is, hogy a kohászat jövő évi üzleti tervei még csak nem is körvonalazódnak. Információnk szerint az olaszokat az bosszantja, hogy immár nyolc hónapja képtelenek egyezségre jutni a villamos energia árát illetően az Észak-magyarországi Áramszolgáltató (Émász) Rt.-vel.
A nehéz helyzetben lévő DAM ugyanis vetélytársainál jóval többet fizet az elektromos energiáért, mivel elődjétől - tartozás fejében - az Émász-hoz került az egyébként a gyár területén található villamos alállomás. Így középfeszültségen, tehát drágábban jut áramhoz a kohászat, ez pedig csupán az idén legalább egymilliárd forint veszteséget jelent.
Értesülésünket Székely Árpád, a DAM Steel igazgatóságának tagja nem kívánta kommentálni, azt azonban elmondta, hogy például Németországban lényegesen olcsóbban kap villamos energiát egy hasonló kohászati üzem. Az ügy rendezésére Székely állami beavatkozást tartana szükségesnek. Ugyanakkor fontosnak tartotta leszögezni, hogy nem pénzügyi segítséget kérnek. Egyébként a DAM termelése az év utolsó negyedében már biztató volt, havonta 25-28 ezer tonna kész áru hagyta el a gyárat, szemben az év elejével és közepével, amikor akadt olyan hónap, hogy mindössze 16 ezer tonnát termeltek. Idén összesen 230 ezer tonna árut értékesítenek, a cég árbevétele 16 milliárd forint lesz. Bár az exportra vitt 130 ezer tonna 10 százalékkal meghaladja az elmúlt évi mennyiséget, a forint erősödés miatt 15 százalékkal csökkent az exportárbevétel. A DAM várhatóan jelentős, kétmilliárd forintot jócskán meghaladó veszteséggel zárja az évet.
Illésy Sándor
