BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Átadták az újpesti erőművet (KIMARADT!!!)

Mintegy 30 milliárd forintból, a Budapesti Erőmű Rt. beruházásában épült fel az újpesti erőmű, melyet tegnap avattak fel. A társaság többségi tulajdonosa, a francia EdF a közelmúltban megkezdte a kispesti erőmű építését is.

2002. december 4. szerda, 15:19

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tegnap hivatalosan is felavatták a Budapesti Erőmű (BE) Rt. beruházásában épült újpesti erőművet. Az összességében 30 milliárd forintos beruházás finanszírozásában öt bank - köztük három magyar - nyújtott segítséget a BE-nek. A kivitelezési munkálatokat még 1999 szeptemberében kezdték meg, és - mintegy féléves próbaüzem után - ez év februárjában helyezték üzembe a létesítményt. Így az új erőmű az év eleje óta a főváros északi részén mintegy 25 ezer lakást lát el hővel, a korábbi árnál olcsóbban. A kapcsolt energiatermelés miatt az új, gázturbinás kombinált ciklusú erőmű 300 megawatt forróvíz-hőteljesítmény, 110 megawatt villamos teljesítmény, valamint 50 megawatt gőzteljesítmény termelésére képes.
A BE 95 százalékos tulajdonosa a francia EdF, amely tavaly júniusban vásárolta meg a finn Fortum és a japán Tomen konzorciumától a társaságot. Az EdF a közelmúltban már elkezdett egy hasonló volumenű beruházást, ezúttal Kispesten, s jövőbeni tervei között szerepel, hogy 2005-re a jelenlegiről 450 megawattra növeli a beépített villamos teljesítményt. A BE jelenleg öt telephelyen működtet erőművet, melyek teljes beépített villamos teljesítménye 370 megawatt, hőteljesítményük pedig 2740 megawatt. Az előállított energiát a Magyar Villamos Művek Rt. és az Elmű Rt., míg a megtermelt hőt 45 ipari fogyasztó, valamint a Főtáv Rt. vásárolja meg. A BE így a Főtávon keresztül a fővárosi fogyasztók 60 százalékának - mintegy 160 ezer lakásnak - biztosítja a távfűtést és a meleg vizet.
B. A.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet