Az uniós csatlakozás jegyében Budapesten tartotta európai tagbankjainak konferenciáját a Visa International. A világszerte 21 ezer tagbank által kibocsátott 1,2 milliárd Visa-kártyával az idén 2300 milliárd dollár forgalom bonyolódott, ami a személyes fogyasztói kiadások 7 százalékát jelenti. Malcolm Williamson, a Visa International elnök-ügyvezető igazgatója szerint céljuk az, hogy 2010-ig ezen a mutatón további 5 százalékot javítsanak. Anne Cobb, a társaság Kelet-Közép-Európáért, Afrikáért és a Közel-Keletért (CEMEA) felelős elnöke szerint az a tény, hogy Magyarországon immár a kétmilliomodik Visa-kártyát adták ki, nagyban hozzájárult ahhoz, hogy régiónk 42 százalékos forgalombővülése jelentősen meghaladja a 17 százalékos globális növekedést. A régió tagjai közül azon országok, amelyek a bővítéssel az EU tagjai lesznek, az uniós csatlakozással egy időben átkerülnek a Visa európai régiójába, amely a tervek szerint hamarosan önálló vállalkozásként működik majd tovább.
A Visa életében az elkövetkező idő legnagyobb feladata a bankkártya hagyományos funkcióit egy sor további szolgáltatással kiegészítő (pontgyűjtő programok, elektronikus pénztárca) chipkártyák elterjesztése lesz. Az átállás rohamos ütemére jellemző, hogy Williamson szerint 2006-ban az összes kártyatranzakció 64 százaléka chipkártyával zajlik majd. Az igencsak költséges átállást segítendő a Visa regionális alapokat hozott létre, amelyből a tagbankok támogatást igényelhetnek a szükséges fejlesztésekre. Radu P. Obreja regionális alelnök szerint elsődlegesen a chipkártyák fogadására képes ATM-terminálokat és a kereskedelmi egységekben üzemelő POS-készülékeket kell képessé tenni a mágnescsíknál sokkal nagyobb biztonságot jelentő chipkártyás fizetésre. Aligha lehet véletlen, hogy hazánkban (és a régióban elsőként) a Magyarországon (az OTP és a Postabank mellett) az egyik legnagyobb elfogadóhelyi hálózatot üzemeltető Kereskedelmi és Hitelbank lépett piacra chipkártyával.
N. L. N.
