Az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) szakértőinek számításai szerint a 2002. évi bázison számolva mintegy 25 százalékkal növekszik a védett betétek állománya annak köszönhetően, hogy a kormány által elfogadott törvénymódosítás szerint januártól 1 millió forintról hárommillióra emelkedik az OBA által védett betétek összege - tájékoztatta a NAPI Gazdaságot Tóth István kommunikációs referens. Hazánk uniós kötelezettsége, hogy a védett betétek szintjét a csatlakozásra a 20 ezer eurós (hatmillió forintos) európai küszöbértékig emelje, ám ezt az eddig érvényben lévő jogszabály szerint egy lépésben, az uniós csatlakozáskor kellett volna meglépni.
A 3 milliós összeghatár bevezetésével az OBA-védettség a forintbetét-állomány több mint felének visszafizetését biztosítja majd, hiszen a kimutatások szerint az elmúlt év végén a teljes pénzintézeti betétállománynak mindössze 28 százalékát - számítások szerint 4774 milliárd forintot - védte az OBA garanciája.
A betétbiztosítási védelem alá bevont betétek száma ugyanakkor folyamatosan nő, 2001-ben a bankokban és a takarékszövetkezetekben elhelyezett betéteknek immár 80 százalékát érintette az OBA-védelem. 1993-ban - amikor a védelem alá eső betétek száma jóval kisebb volt, ám az 1 millió forintos betéthatár még komoly tételnek számított - a betétállomány 62 százaléka mögött állt garanciális kötelezettség. Igaz, ennek az értéknek a számottevő csökkenéséhez nagymértékben hozzájárult az állami garanciával védett betétállomány drasztikus visszaesése is: 2001-ben már csak a betétek 5 százalékát biztosította az értékhatártól függetlenül nyújtott állami garancia.
A tavalyi évet 35,8 milliárd forintos eszközállománnyal záró OBA-nak az emelkedő limitszinttel ugyan növekszik majd a bevétele is, ám a szakértők szerint megállhat a betétbiztosítási díjak elmúlt években tapasztalt díjcsökkenése. A legjelentősebb változásra 2001-ben került sor, amikor a díjkulcs a korábbi 1 ezrelékről 0,6 ezrelékre mérséklődött, míg az idei bevételeket 0,58 százalékos átlagos díjkulccsal kalkulálták az alapnál. A szabályozás újdonsága lesz az is, hogy az OBA-védelem az ügyfélnek is pénzébe kerül majd: a kárkifizetések esetén csak 1 millió forintig működik majd a teljes kárenyhítés, az ezen összeg feletti védett betétállományt a betétes csak 10 százalékos önrész „beáldozásával” kapja vissza az OBA-tól.
N. L. N.
