A sajóbábonyi Észak-magyarországi Vegyiművek (ÉMV) Kft. a napokban keresetet nyújtott be a Pesti Központi Kerületi Bíróságra. A cég szerint valótlan a Greenpeace azon állítása, hogy az ÉMV az EU országaiban már betiltott, az emberre mérgező anyagokat és klórtartalmú vegyszereket gyárt, valamint hogy a gyár területéről többféle veszélyes kemikália kerül a Bábony patakba, majd a Tiszába.
Ráadásul - így az ÉMV - a Greenpeace az internetes honlapján is azt tünteti fel, hogy a sajóbábonyi üzem szerves vegyi anyagok és nehézfémek kibocsátásával környezetszennyező tevékenységet folytat, holott a közzétett anyagokat itt nem gyártják és nem is használják fel. A vegyigyár a termékeinek meghatározó hányadát az Egyesült Államokba és az EU országaiba szállítja, ott pedig a miénknél lényegesen szigorúbbak a környezetvédelmi előírások.
Az ÉMV a jó hírnevének megsértése címén perel, és egyebek mellett azt kéri a bíróságtól, hogy a Greenpeace-t tiltsa el a további jogsértésektől.
A Greenpeace szerint viszont a napnál világosabb a társaság környezetszennyezése, mivel a Bábony patak gyom-, és rovarirtószer-tartalma olyan magas, ami valószínűtlenné teszi, hogy mezőgazdasági területekről szivárogtak volna be a vegyszerek.
A területileg illetékes Észak-magyarországi Környezetvédelmi Felügyelőség még nem foglalt állást az ügyben. A szervezet nyáron vízmintát vett a patakból, de ennek vizsgálati eredményét eddig nem közölte.
Az ipari parkként működő sajóbábonyi területen egyébként az ÉMV mellett még több mint 30 cég működik, túlnyomó részük vegyipari profillal.
I. S.
