Augusztus végére közel 80 százalékkal, a januári 446,62 milliárdról 89,024 milliárd forintra apadt a pénzintézeteknél nyilvántartott anonim betétek állománya - tájékoztatták a NAPI Gazdaságot a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél. A bankoknál-takarékszövetkezeteknél vezetett anonim számlák darabszámában ugyanakkor csak 42 százalékos a mérséklődés: a januári 5,2 millió ilyen betét a nyár végére 3,2 millióra apadt. Ezt a tényt sikerként könyvelte el az OECD mellett a pénzmosás elleni küzdelem érdekében létrehozott nemzetközi akciócsoport (FATF), amikor júniusban hazánkban vizsgálódott. Megállapításuk szerint ugyanis jól látható, hogy az év első felében épp azokat a nagy összegű anonim betéteket nevesítették, amelyek jelenléte miatt korábban az FATF aggályokat fogalmazott meg. Az akciócsoport megállapításai szerint a folyamat sokkal gyorsabban zajlik le hazánkban, mint a közelmúltban Ausztriában - igaz, nyugati szomszédunknál sokáig a bankok ellenállásába ütközött.
Az anonim betétek nevesítésére vonatkozó szabályok szerint 2003. január elsejétől a látra szóló takarékbetétkönyvek és egyéb anonim betétfajták beváltásához, nevesítéséhez az érintett pénzintézetnek visszaigazolást kell kérnie a rendőri szervektől. Ez mind a pénzintézet, mind az ügyfél számára kellemetlen procedúra lehet, épp ezért a takarékszövetkezetek - mint arról Tóth Kálmánné az OTSZ ügyvezető igazgatója beszámolt - a tavaszi kampányhoz hasonló figyelemfelhívó akciót terveznek.
(NAPI)
