A GVH tegnapi döntése szerint visszaélt erőfölényével a Magyar Posta (MP) Rt., ezért 20 millió forintos bírságot szabott ki a cégre. Ennek során a GVH figyelembe vette, hogy a tényleges és potenciális versenytársakat sújtó visszaélés a súlyosabb jogsértések közé tartozik. Enyhítő körülménynek minősítette, hogy a ténylegesen alkalmazott kedvezmények nem jártak piaci részesedésének jelentős növekedésével.
Az MP tavaly alkalmazott kedvezményrendszerével összefüggésben azért indult versenyfelügyeleti eljárás, mert valószínűsíthetőnek bizonyult, hogy a társaság ajánlattevőkénti magatartása mellett a kedvezményadási gyakorlata is sértheti a versenytörvényt. Az eljárás során a GVH versenytanácsa két érintett piacot azonosított. Az egyik a postai küldeményekkel kapcsolatos postai alapszolgáltatások (felvétel, továbbítás, kézbesítés) Magyarországon, amelyen az MP-nek jogi monopóliuma van. A másik piac a küldemény-előállítás magyarországi piaca, amely versenypiacon az MP az Elektronikus Központ szolgáltatásával a jelentős piaci szereplők között van.
A GVH szerint az MP a postai alapszolgáltatás piacán fennálló erőfölényes helyzetét arra használta fel, hogy a küldeménykézbesítés vertikálisan kapcsolódó piacán a versenyt korlátozza, torzítsa. A kínált speciális kedvezmény alkalmas volt arra, hogy a küldeménykészítés piacán növelje saját cégének a szerepét. A GVH rámutatott: nem fogadható el, hogy egy verseny előtt nyitott piacon valamely szereplő nem jobb hatékonyságú, magasabb minőségű szolgáltatása, hanem egy szomszédos piacon fennálló jogi monopóliumára támaszkodva kerüljön jobb pozícióba.
D. P.
