BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Húszmilliós GVH-bírság a Postának

2002. október 17. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A GVH tegnapi döntése szerint visszaélt erőfölényével a Magyar Posta (MP) Rt., ezért 20 millió forintos bírságot szabott ki a cégre. Ennek során a GVH figyelembe vette, hogy a tényleges és potenciális versenytársakat sújtó visszaélés a súlyosabb jogsértések közé tartozik. Enyhítő körülménynek minősítette, hogy a ténylegesen alkalmazott kedvezmények nem jártak piaci részesedésének jelentős növekedésével.
Az MP tavaly alkalmazott kedvezményrendszerével összefüggésben azért indult versenyfelügyeleti eljárás, mert valószínűsíthetőnek bizonyult, hogy a társaság ajánlattevőkénti magatartása mellett a kedvezményadási gyakorlata is sértheti a versenytörvényt. Az eljárás során a GVH versenytanácsa két érintett piacot azonosított. Az egyik a postai küldeményekkel kapcsolatos postai alapszolgáltatások (felvétel, továbbítás, kézbesítés) Magyarországon, amelyen az MP-nek jogi monopóliuma van. A másik piac a küldemény-előállítás magyarországi piaca, amely versenypiacon az MP az Elektronikus Központ szolgáltatásával a jelentős piaci szereplők között van.
A GVH szerint az MP a postai alapszolgáltatás piacán fennálló erőfölényes helyzetét arra használta fel, hogy a küldeménykézbesítés vertikálisan kapcsolódó piacán a versenyt korlátozza, torzítsa. A kínált speciális kedvezmény alkalmas volt arra, hogy a küldeménykészítés piacán növelje saját cégének a szerepét. A GVH rámutatott: nem fogadható el, hogy egy verseny előtt nyitott piacon valamely szereplő nem jobb hatékonyságú, magasabb minőségű szolgáltatása, hanem egy szomszédos piacon fennálló jogi monopóliumára támaszkodva kerüljön jobb pozícióba.
D. P.

Drávucz Péter
Drávucz Péter

Ez is érdekelhet