BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hova kerüljön a Diákhitel?

A Pénzügyminisztériumban (PM) elkészült a Diákhitel Központ (DK) átalakításával kapcsolatos koncepció - tájékoztatták lapunkat a PM-ben. Értesülésünk szerint a gazdasági tárca is saját anyagot készít, amelyben arra keresi a választ: milyen lépések szükségesek, ha a PM az év vége előtt mégsem tudja átvenni a központot a Magyar Fejlesztési Banktól.

2002. október 16. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A gazdasági tárcától származó értesüléseink szerint a Pénzügyminisztériumban elkészült a Diákhitel Központ átalakításával kapcsolatos előterjesztés. A hírt Máté Dániel, a PM szóvivője is megerősítette a NAPI Gazdaságnak, ám mint mondta, a miniszter asztalán lévő koncepció részleteiről csak a későbbiekben tud tájékoztatást adni a tárca.

A minisztérium eredetileg szeptemberre ígérte, hogy elkészíti a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt.-től a tárcához kerülő DK működésére vonatkozó új koncepciót, ám a kezdeti lelkesedés után nagy lett a csönd. Új hírt csak az jelentett, hogy elhangzott: a kormány a jövő év elejétől beengedné a diákhitelezésbe a Postabank mellett érdeklődő többi kereskedelmi bankot is. Arra a kérdésre viszont, hogy a bankok csak a folyósításban vesznek részt avagy a finanszírozásba is beszállhatnak-e, a koncepciónak kell választ adnia. Az idő sürget, hiszen az érdeklődő bankok csak tiszta feltételek mellett szánják rá magukat a programba való bekapcsolódásra.
Az elmúlt napok elbizonytalanodására utalhat az az információnk, hogy a Gazdasági Minisztérium is vizsgálódni kezdett, milyen lépések szükségesek abban az esetben, ha a PM késlekedne a DK átvételével.
A központ jövőjével kapcsolatban a két legkényesebb kérdést a forrásteremtés és a visszafizetés kezelése jelenti. Ami a forrásoldalt illeti: a MFB mindaddig kötelezettséget vállalt a DK finanszírozására, amíg a tulajdonosváltás nem történik meg. Ez alkalmasint a december végén lejáró 27 milliárd forintos éven belüli hitel meghosszabbítását, illetve kibővítését jelentheti, mivel a jelenlegi helyzetben aligha lehet a DK számára lehetőségként adott kötvénykibocsátásra gondolni. A visszafizetések ügyében tisztázatlan, hogy az először jövő év januárjában befolyó törlesztések nyilvántartását az APEH végzi-e vagy a DK-t kell képessé tenni a visszafizetések kezelésére. Ez utóbbi esetben számottevő pénzügyi támogatásra lesz szüksége a DK-nak.
Nyitva áll még a Postabank 33 százalékos DK-tulajdonrészének kérdése is. Ezt a kereskedelmi banknak az MFB számára kellene értékesítenie, ám a megegyezést egyelőre akadályozza, hogy a Postabank az 570 millió forintos tőkerészén felül mintegy 300 millió forintot is kér a diákhitelezésessel kapcsolatos költségeit fedezendő. A bank egyébként már százezer diákszámlát kezel, az utalásokért pedig jutalékot kap a DK-tól. A két banknak december elsejéig kellene megegyeznie.
Nagy László Nándor

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet