BUX 137704.05 -1,28 %
OTP 44220 -1,56 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ötödével nőtt a közbeszerzések értéke

Az első kilenc hónapban a közbeszerzések értéke mintegy 524 milliárd forintot ért el, ami 110 milliárd forintos bővülést jelent az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb értékű beszerzéseket a Miniszterelnökség bonyolította le, a legnagyobb megrendeléseket a Siemens és a Strabag kapta.

2002. október 13. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Idén dinamikusan nőtt a közbeszerzések száma és értéke, az ajánlatkérők köre mérsékelten bővült, a beszállítóké pedig stagnált - összegezte az első kilenc hónap közbeszerzési tendenciáit Tunyogi László, a Magyar Közbeszerzési Hírbörze Kft. ügyvezető igazgatója pénteki tájékoztatóján. A közbeszerzési törvény hatálya alá tartozó szervezetek és az állami támogatásban részesült cégek szeptember végéig összesen 3361 eljárást bonyolítottak le, amelyek értéke meghaladta az 523,6 milliárd forintot. A tavalyi év azonos időszakához képest az eljárások száma 520-szal, értéke mintegy 110 milliárd forinttal nőtt. Egy eljárás átlagos értéke 179 millió forint volt.
A legtöbb ajánlatot a Fővárosi Önkormányzat, a Honvédelmi Minisztérium beszerzési hivatala és a BKV Rt. kérte, a legértékesebb eljárásokat sorrendben a Miniszterelnökség Közbeszerzési és Gazdasági Igazgatósága (MKGI), a főváros és a Magyar Posta Rt. bonyolította le. (Az ajánlatkérők húszas listáján a 18. helyen 4,8 milliárd forint összértékű beszerzésekkel a futballpályák rekonstrukcióját koordináló Stadion Invest Rt. található.) Az MKGI az első kilenc hónapban több mint 54 milliárd forintért vásárolt, ebből a legnagyobb, csaknem 22 milliárdos tételt a személyi számítógépek beszerzése adta.
A legtöbb közbeszerzést a B. Braun Medical Kft. nyerte meg, míg a legértékesebbeket a Siemens Rt. A Siemens csaknem 16 milliárd forintért kapott megrendeléseket, a második helyezett Strabag Építő Kft. pedig 12 milliárdért. A Strabag-csoport cégeinek megrendelése mintegy 24 milliárd forintot tett ki.
A legértékesebb közbeszerzéseket építési beruházások megvalósítására írták ki a szervezetek, ezek értéke meghaladja a 302 milliárd forintot.
Az elmúlt évek tapasztalata szerint a költségvetési intézmények az utolsó negyedévben írják ki a legtöbb eljárást, hiszen a még megmaradt pénzüket el akarják költeni. Tavaly az első három negyedévhez képest mintegy 40 százalékkal bővült az utolsó három hónapban a közbeszerzések értéke; ha csak ezzel a növekedéssel számolunk az idén, akkor év végére több mint 730 milliárd forintos forgalom várható - tette hozzá Tunyogi. Ezt még várhatóan kiegészíti az autópálya-építésekre betervezett mintegy 120 milliárd forint is, így az összérték december végére 850 milliárd forint körül alakul.
D. E. L.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet