Mobiltelefonos parkolási rendszert vezetnek be az aprópénzes mellett csütörtöktől a főváros XIII. és IX. kerületének bizonyos részein, továbbá több főútvonalon, így például a Nagykörúton, a Kiskörúton, az Andrássy úton, a Baross utcában, az Üllői úton, valamint a Bajcsy-Zsilinszky út egy részén és a Keleti pályaudvar környékén. Az autósoknak egy Parktel-kártyára és egy mobiltelefonra van szükségük az újfajta, készpénzkímélő parkolás igénybevételéhez. A prepaid, azaz előre fizetendő kártya ötezer forintba kerül. Novák Péter, a Budapesti Önkormányzati Parkolási Kft. ügyvezetője szerint a világszerte is újdonságnak számító, hazai fejlesztésű rendszer mobiltelefonról indítható el és a számláló szintén egy hívással állítható meg, így a járművezetőknek nem kell állandóan a parkolóórákhoz szaladgálniuk.
A számláló elindításához és leállításához szükséges mobilhívás díjmentes. A parkolás befejeztével a rendszer egy sms-t küld az autósnak, amely jelzi, hogy mettől meddig tartott a parkolás, mennyibe került mindez, továbbá mutatja kártyája aktuális egyenlegét is. A parkolóellenőrök mobiltelefonról az internetre kapcsolódva tudják ellenőrizni, hogy az autós elindította-e a számlálót, és annak a zónának a díjszabását használja-e, ahol éppen áll. A rendszer tetszőlegesen bővíthető, azaz bármelyik fővárosi kerület parkolási társasága bevezetheti saját területén, így akár az egységes parkolásikártya-rendszer is megvalósulhat a fővárosban. A rendszer természetesen a vidéki települések számára is elérhető, Veszprém városával már komoly tárgyalások folynak az átvételéről.
Drávucz Péter
