Az Alkotmánybíróság (Ab) tegnapi határozatával az alaptörvénnyel ellentétesnek találta és megsemmisítette az 1991. évi csődtörvény jogorvoslathoz való jogot korlátozó 30. paragrafusát. Az Ab állásfoglalását egy egyéni indítványozó kérte, aki sérelmezte, hogy néhány felszámolási eljárásban, amelyben a hitelezők száma az ötszázat is meghaladja, a bíróság a határozatát hirdetmény útján kézbesítheti. Ezzel a hitelezők a bíróság által hozott végzésről és annak mellékleteiről lehet hogy nem szereznek tudomást. Ezáltal a hirdetményi kézbesítés megnehezíti, és közvetetten korlátozza a jogorvoslathoz való jog gyakorlását. A Felszámolók Országos Egyesülete szerint ha a jövőben a több száz hitelezőt postai utánvétes levélben ki kell majd értesíteni a bírósági határozatokról, akkor a felszámolási eljárások várhatóan tovább húzódnak, a bíróságok költségei növekednek és a hitelezők is később juthatnak a pénzükhöz.
(NAPI)
