Szilágyi István, a társaság elnök-igazgatója tegnapi sajtótájékoztatóján arról szólt, hogy bár évekkel ezelőtt megtörtént a miskolci villamospark részleges cseréje - szlovák, illetve cseh közlekedési vállalatoktól használt, keveset futott, Tátra típusú járműveket vásároltak -, de a megmaradt, magyar gyártmányú, FVV típusú villamosok annyira elavultak, hogy további forgalomban tartásuk egyre inkább ráfizetéses a cégnek.
Szilágyi elmondta, hogy az MVK tulajdonosa, a városi önkormányzat februárban úgy döntött, 2009-ig összesen 14 új villamost vásárol. Jövőre négy jármű beszerzését tervezik. Ezek mintegy 2 milliárd forintos árának java részét a Környezetvédelmi Alap Célelőirányzat (KAC) pályázatán kívánja elnyerni a cég. A közbeszerzési eljárás, valamint a gyártás időigényessége miatt vélhetően csak 2004 végén állhatnak forgalomba az új járművek. Az MVK azonban már hamarabb kénytelen lesz az FVV-villamosok egy részét kivonni a forgalomból, a pótlásuk pedig elengedhetetlen.
Ezért döntött úgy a cég, hogy egy-két éves időszakra használt villamosokat vesz. A bécsi társaság ajánlata volt a legmegfelelőbb, jószerivel ócskavasáron, darabonként 1 millió forintért árulják a most leselejtezendő harminc villamost. A vételár, a járművek Miskolcra hozatala és átalakítása darabonként összesen 5-7 millió forintba kerülne az MVK-nak.
Ha a cég igazgatósága hozzájárul a vételhez, akkor már október végén forgalomba állíthatják a bécsi villamosokat Miskolcon.
A miskolci társaság egyébként az év első felében 2,7 milliárd forintért 68 darab MAN autóbuszt vásárolt, a vételár 90 százalékát banki hitelből fedezték.
I. S.
