Tegnap megkezdődött a Citadella Terasz bontását elrendelő határozatok bírósági felülvizsgálata a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. A bíróság azonban nem érdemi döntést, hanem eljárásjogi döntést hozott, melyben felfüggesztette a Citadella bontásának azonnali végrehajtását - tájékoztatták lapunkat a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalnál (KÖH). Mindezzel együtt a KÖH határozatainak felülvizsgálatát érdemben a következő tárgyalási napon, november 26-án tárgyalja meg. A bíróság döntését azzal indokolta, hogy az eljárás okafogyottá válna, mivel az építtető, a Citadella 4-U Kft. másokkal is perben áll a terasz kapcsán. A KÖH tájékoztatása szerint a végzés ellen jogorvoslattal kíván élni a Legfelsőbb Bíróságon (LB), és amíg az LB döntése meg nem születik, biztosan áll a terasz bontása. A hivatal egyébként továbbra is fenntartja álláspontját, hogy minden tekintetben jogszerűen járt el, és az engedély nélküli építkezés közérdeket sértett.
A KÖH szerint a Citadella vélhetően már a háború előtt is védettséget élvezett, a legelső műemléki jegyzék azonban 1949-ből származik. Ezt követően 1960-ban az akkori építési, valamint közoktatási miniszter is jóváhagyta a műemléki védettséget biztosító okiratokat, melyeket azóta sem vontak vissza, így a műemléki védettség ténye vélhetően nem merülhet fel a mostani perekben.
A Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) korábban már a bírósághoz fordult a Citadella lődombi területén engedély nélkül épített terasz eredeti állapotának helyreállítása érdekében. Mivel azonban a KVI-nek nincs hatósági eszköze, birtokvédelmi pert indított a terület kapcsán, melynek első tárgyalási napját október 19-re írta ki a bíróság - közölte lapunkkal Molnár Zoltán, a KVI vezérigazgatója. Ezenkívül a KVI ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon is természetkárosítás, valamint különösen nagy kárt okozó rongálás bűntette miatt.
B. A.
