A környezetvédelmi tárca tervei szerint akár már jövőre bevezethetik, hogy a műanyag üdítőitalos palackok legalább felének kötelezően visszaválthatónak kell lennie, s ezt jogszabály is garantálná - tájékoztatták lapunkat a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KöViM) sajtóosztályán. A nagy üdítőital-gyártók ugyanis csökkentik a visszaváltható palackok arányát, a közelmúltban például a Pepsi bejelentette, hogy teljesen meg kívánja szüntetni a használatukat. Egy évenkénti meghatározott növekedést célul tűző agresszív piaci versenyben ugyanakkor minden csökkenthető kiadást lefaragnak, ráadásul a fogyasztói igények is egyre inkább az egyszer használatos palackok irányába tolódnak el.
Fentiek ellenére a zöldtárca kitart álláspontja mellett, Kóródi Mária miniszter a múlt héten már tárgyalt is a gyártókkal és a kereskedőkkel, a jövő héten pedig a hulladékgyűjtő, -feldolgozó és hasznosító szervezetekkel egyeztet a kérdésről. A miniszter tegnap Brüsszelbe utazott, hogy részt vegyen a társult országok minisztereinek mai informális találkozóján. Kóródi ma ismerteti a magyar környezetvédelmi jogalkotási tervet Margot Wallströmmel, az EU környezetvédelmi főbiztosával.
L. L.
