A költségvetési pénzekből gazdálkodó intézmények és az állami támogatásban részesített szervezetek az első félévben 2205 közbeszerzési eljárást bonyolítottak le, ami csaknem 17 százalékos bővülést jelent az előző év azonos időszakához képest - jelentette be Tunyogi László, a Perfekt-csoporthoz tartozó Magyar Közbeszerzési Hírbörze (MKH) Kft. ügyvezető igazgatója. A szervezetek az idén több mint 35 százalékkal költöttek többet beszerzésekre, mint tavaly: összesen nettó 366,3 milliárd forint felhasználásáról döntöttek. (Az MKH a Közbeszerzési Értesítőben már megjelent hirdetményeket összesíti, és a beszerzések értékét áfa nélkül közli.) Egy eljárás átlagos értéke 190 millió forint volt. A növekedés leginkább azzal magyarázható, hogy a választások előtt több pénz áramlott a költségvetési intézményekhez, s az akkor meghirdetett közbeszerzések azóta befejeződtek - véli Tunyogi.
A legtöbb ajánlatot a Honvédelmi Minisztérium beszerzési hivatala, a Magyar Turizmus Rt. és a fővárosi önkormányzat kérte, míg a legértékesebb beszerzéseket a MKGI, a Magyar Posta (MP) Rt. és a MÁV Rt. anyaggazdálkodási és külkereskedelmi hivatala bonyolította le. A kiemelkedően legnagyobb beszerző továbbra is az MKGI, a szervezet az első hat hónapban 38,8 milliárd forintot fordított vásárlásra, ez több mint háromszorosa a második helyezett MP beszerzésre fordított összegénél.
Az eljárások koncentrációja tovább tart, hiszen 59 egymilliárd forintnál nagyobb volumenű beszerzést bonyolítottak le, ezek értéke 132 milliárd forint volt, ami az összes eljárás mintegy 36 százaléka. Az MKH az év végére mintegy 800 milliárd forintos közbeszerzési forgalmat vár. A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) finanszírozta beruházásokra várhatóan a második félévben pályázatokat írnak ki, ám ezek felhasználásáról 2003-ban várható döntés. Jövőre a közbeszerzések volumene - az MFB-beruházások mellett - várhatóan az európai uniós források felhasználása miatt tovább bővül - tette hozzá az ügyvezető.
D. E. L.
