BUX 138993.51 0,99 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szorongatják a hatóságok a diósgyőri kamiongyárat

A NAPI Gazdaság értesülései szerint több millió forint munkaügyi és munkavédelmi bírságra számíthat az egykori Diósgyőri Gépgyár (Digép) fegyvergyárának nagycsarnokában kamionfelépítmény-üzemet működtető olasz Carrozeria Pezzaioli. Ugyanakkor a tisztiorvosi szolgálat – szintén nem jogerősen – arról határozott, hogy a közegészségügyi feltételek biztosításáig felfüggeszti az üzem működését.

2002. június 18. kedd, 09:47

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az olaszországi Brescia térségében működő Carrozeria Pezzaioli s.r.l. 1999 végén vásárolta meg a felszámolás alatt álló Army Coop Kft. diósgyőri központi telephelyét, az egykori Diósgyőri Gépgyár fegyvergyárát, majd 3 millió forint törzstőkéjével Best-Car Kft. néven elsősorban gépjárműkarosszéria- és pótkocsigyártásra alapított céget. A társaság bérmunkában kamionfelépítményeket gyárt az olasz anyavállalatnak, tavaly havonta és átlagosan négy darabot, idén már nyolcat. Egy ilyen felépítmény 26 millió forint bevételt hoz a vállalatnak. Diósgyőrből egyébként Olaszországba szállítják a gyártmányokat, ahol lefestik, majd értékesítik azokat.
A diósgyőri cégnél május 21-én figyelmeztető sztrájk volt a késlekedő fizetés és a rossz munkakörülmények miatt. A szakszervezet kezdeményezésére az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség megyei felügyelősége és az ÁNTSZ városi intézete ellenőrzést tartott, amelynek végeredményeként tegnap elsőfokú határozatok születtek. A kamionüzemet csaknem kétmillió forint munkavédelmi és egymillió forint munkaügyi bírsággal sújtották, valamint kötelezték arra, hogy – két olasz munkás engedély nélküli foglalkoztatása miatt – félmillió forintot fizessen be a foglalkoztatási alapba. Munkavédelmi bírságot azért szabtak ki, mert az üzemben több esetben megsértették a biztonsági szabályokat. A munkaügyi bírságokat pedig azzal indokolták, hogy késve fizettek ki béreket és néhány esetben nem tartották be a túlmunkára, a rendkívüli munkavégzésre vonatkozó szabályokat. Az ÁNTSZ Miskolc városi intézete pedig a közegészségügyi feltételek biztosításáig felfüggesztette az üzem működését, de a határozat nem jogerős.
Értesüléseink szerint az üzem tulajdonosa fellebbez a határozatok ellen. Úgy tudjuk, hogy a Pezzaioli időközben rendezte diósgyőri kft.-je anyagi helyzetét és továbbra is az a szándéka, hogy folytatja a termelést.
A cég az elmúlt évben kevesebb mint 2 milliárd forint árbevétel mellett szerény nyereséget ért el. Az itt dolgozó 120 ember májusban azért kezdett figyelmeztető sztrájkba, mert hónapok óta akadozott bérük kifizetése, valamint a munkakörülmények javítását is el szerették volna érni (az üzemben nincs fürdő, hiányoznak a szociális helyiségek). I. S.

Illésy Sándor
Illésy Sándor

Ez is érdekelhet