Értesüléseink szerint a napokban - több mint két év várakozás után - megkapta a környezetvédelmi engedélyt az Észak-magyarországi Környezetvédelmi Felügyelőségtől a Borsodi Érc, Ásvány és Hulladék Hasznosító Mű (BÉM) Rt. A cég ennek birtokában az év második felében megkezdi a kohászatban, a gép- és vegyiparban keletkező vas- és olajtartalmú hulladékok, köztük veszélyes hulladékok feldolgozását. A miskolci székhelyű Metaltrade Hungaria (MH) Kft. egyszemélyes tulajdonában lévő BÉM-et a diósgyőri és az ózdi kohászat alapanyag-ellátására alapították, ám 1996-ban befejezte termelését, miután előbb Ózdon, majd Diósgyőrött megszűnt a hagyományos konverteres-nagyolvasztós acélgyártás. Az akkor már négy éve felszámolás alatt álló céget még abban az évben megvásárolta az MH. Luterán László, a társaság ügyvezetője szerint elsősorban azért határoztak így, mert üzletet láttak abban az akkor még modellezett technológiában, amelyet az itteni szakemberek a Miskolci Egyetemmel közösen dolgoztak ki. A technológiát időközben továbbfejlesztették, így az alkalmassá vált az alumíniumipar öntödei salakjának feldolgozására, továbbá a gépiparban és a vegyiparban keletkezett olajos hulladékok feldolgozására is. A környezetvédelmi engedély birtokában a BÉM évente 120 ezer tonna készterméket állíthat elő. Az alapanyagot az észak-magyarországi vas- és acélipari cégek szállítják majd, amelyek így lényegesen olcsóbban szabadulnak meg attól, mint ha tárolnák vagy megsemmisítenék azt. Luterán szerint az iparszerű termelés az év második felében megkezdődhet, 50-60 ezer tonna zsugorítványt gyártanak majd. Ennek nagy részét exportálják a romániai Kalán kohászati üzemébe. Potenciális megrendelőjük lehet a Dunaferr is, hiszen Dunaújvárosban is hagyományos módszerrel történik az acélgyártás. A BÉM ez évben 400-500 millió forint árbevételre számít.
Illésy Sándor
