Eldőlni látszik a pénzügyileg megrendült osztrák Mautner Markhof-csoport (MM) magyar érdekeltségének, a Buszesz Élelmiszeripari Rt.-nek a sorsa.
Az MM áprilisban adta el 36 millió euróért mustár- és ecetgyártási divízióját a bajor Develey mustárbirodalomnak, s most a Buszesz, valamint a lengyel leányvállalata, a Matmar Comindex értékesítését tervezi - jelentette be tegnapi tájékoztatóján Gottfried Flatscher, a Mautner Markhof Feinkost GmbH vezérigazgatója. Az osztrákok szándéka szerint az új tulajdonos itt is a Develey lesz, bár az utóbbi társaság még nem jelezte vételi szándékát. Az MM a cégeladásokkal az elmúlt évek akvizíciói miatt felhalmozódott tartozásait egyenlítené ki. A következő lépésben a családi vállalkozás megválik a svájci Rolanda kávé- és teaháztól, valamint az osztrák Bioquelle Steyr cégtől, amely müzliket és táplálékkiegészítőket gyárt.
Az MM 1992-ben vásárolta meg az Óbudán működő Buszeszt, ám azóta jelentős átalakuláson ment keresztül a cég: élesztőgyártását a francia Lesaffre, szeszesital-gyártását pedig a holland Bols vette meg. A Buszesz a magyarországi ecetpiac mintegy nyolcvan százalékát mondhatja magáénak. A társaság ezenkívül az üdítőital-gyártásban is jelen van, Deit és Queen márkanevű termékei mellett az Óbudai Gyémánt ásványvízzel. Amennyiben a Develey megveszi a Buszeszt, akkor azt valószínűleg az ecetgyártó kapacitás és az Óbudai Gyémánt miatt teszi - mondta lapunknak Zentai László, a Buszesz elnöke. A társaság ugyanis a régió egyetlen nagy biológiai ecetgyártója, amelynek megszerzése jelentős előny lehet a Develey számára. A Buszesz az elmúlt években veszteségesen működött, a tavaly októberben indított költségcsökkentési program eredményeként azonban idén május óta nyereséges, s az évet a tervek szerint 4,7 milliárd forintos bevétel mellett szerény pozitív eredménnyel zárja.
H. B.
