A kormány a közelmúltban a Környezetvédelmi Minisztérium előterjesztésében elfogadta a csomagolásról és a csomagolási hulladékok kezelésének részletes szabályairól szóló rendeletet. A kormányrendelet értelmében a gyártók és a forgalmazók olyan önálló szervezeteket hozhatnak létre, amelyek a kötelezettségeket díjfizetés ellenében átvállalják, így a cégek mentesülnek a termékdíj fizetése alól. E koordináló szervezetek csak nem nyereségorientált közhasznú társaságok lehetnek, amelyek középtávon a termékdíjrendszert is felváltanák. Ezen kívül jelentős szerephez jutnak majd a szelektív hulladékgyűjtésben is. Az első ilyen típusú társaságok közé tartozik az Öko-Pannon Kht., amelyet 1996-ban hoztak létre. A társaság az elmúlt három évben Győrben közreműködött egy regionális szelektív hulladékgyűjtő program kiépítésében is.
Az Öko-Pannon honlapja szerint a mintául vett Németországban 2000-ben összességében 570 ezer tonna műanyagot hasznosítottak ipari nyersanyagként, illetve alapanyagként, 270 ezer tonna műanyag újrafeldolgozását végezték el. A legelterjedtebb csomagolóanyagnak használt termék a papír. Tavalyelőtt ugyancsak Németországban lakossági begyűjtésből 1,51 millió tonna papírból, hullámpapírból és kartonból készült, Zöld Pont jelzéssel ellátott csomagolóanyag került vissza a hulladékhasznosítási körfolyamatba. A jobb minőségű papíroknak csupán 28 százaléka készül újrafelhasznált papírból, míg például az újságnyomó papír 100 százalékból papírhulladékból készül.
A csomagolásban számos területen alkalmazható az alumínium, például higiénikus élelmiszer-ipari csomagolófóliaként vagy akár tálalóedényként. Az italos kartondobozok nem csupán gyümölcslevek és tej csomagolására használhatók, hanem mártásokat, pudingot és állateledelt is töltenek ilyenekbe. Azoknál a termékeknél, amelyek hosszabb ideig tárolhatók eredeti csomagolásukban, vékony alumíniumréteg kerül a kartondoboz falára.
B. A.
