A Brescia térségében működő Carrozeria Pezzaioli s.r.l. 1999 végén vásárolta meg a felszámolás alatt álló Army Coop Kft. diósgyőri központi telephelyét, amelyen a Diósgyőri Gépgyár egykori fegyvergyára működött. A 3 millió forint törzstőkéjű Best-Car Kft.-t elsősorban gépjármű-karosszéria és pótkocsi gyártására hozta létre az olasz családi vállalkozás. A cég a diósgyőri (a kelet-európai régióban sorrendben ötödik) üzemébe mintegy egymilliárd forintot invesztált, és lényegében tavaly megkezdődött a kamionfelépítmények gyártása.
Vécsei István elmondta: a Best-Car lényegében bérmunkában készíti a kamionok felépítményeit az olasz anyavállalatnak, tavaly havonta és átlagosan négy darabot, az idén már nyolcat. Egy ilyen felépítmény 26 millió forint bevételt jelent a társaságnak. Diósgyőrből Olaszországba szállítják a gyártmányokat, ahol lefestik, majd értékesítik azokat. (A diósgyőri üzem az alapításkor merész terveket szőtt, a termelés felfuttatását követően évi 5-6 milliárd forint árbevétellel számoltak, ami több száz kamionfelépítmény gyártását jelentette volna.)
A cég az elmúlt évben kevesebb mint 2 milliárd forint árbevétel mellett szerény nyereséget realizált. Az ügyvezető szerint az eredmény lehetett volna lényegesen jobb is, ám a Pezzaioli a bérmunka ellenértékét nem fizette ki számukra. Többé-kevésbé rendszeresen csupán azt a minimális összeget utalja át, amely a közüzemi díjak rendezésére elegendő, valamint biztosítja az alapanyagot és alkatrészeket.
Vécsei szerint épp emiatt küzd folyamatos pénzügyi nehézségekkel a Best-Car, és emiatt mondott le az ügyvezetésről, amit az olasz tulajdonos tudomásul vett. Új ügyvezetőt még nem neveztek ki, egyelőre még Vécsei viszi az ügyeket.
Az itt dolgozó 120 ember tegnap délelőtt 10 órakor azért kezdett figyelmeztető sztrájkba, mert hónapok óta akadozik amúgy sem magas bérük kifizetése és munkakörülményeik is javításra szorulnak (az üzemben például nincs fürdő, hiányoznak a szociális helyiségek). Az eredetileg kétórásra tervezett munkabeszüntetést hamarabb abbahagyták, mert az olasz tulajdonos faxon küldött ígérete szerint ma a dolgozók hozzájuthatnak áprilisi bérükhöz. A szakszervezet egyébként a kriminális munkakörülmények miatt az ÁNTSZ-hez, valamint a munkavédelmi felügyelőséghez fordul.
I. S.
