Néhány nappal ezelőtt a társaság likviditási gondjainak csökkentésére, illetve az elmúlt évek során felhalmozott adósság kezelésére az ÁPV Rt.-től 100 millió forint tulajdonosi hitelt kapott a siófoki Balatoni Halászati (BH) Rt. Gönczy János vezérigazgató érdeklődésünkre elmondta, hogy az ökológiai szempontoknak megfelelő halgazdálkodást részvénytársaságként nem lehet tovább folytatni. Ez csak folyamatos állami támogatással lehetséges, ezért halaszthatatlan a kht.-vá alakulás.
A BH Rt. az elmúlt évek során már egyre nehezebben tudta összeegyeztetni a hatékony gazdálkodást a turisztikai és a természetvédelmi szempontokkal: az árbevétele folyamatosan csökkent és krónikusan veszteséges volt.
Tölgy László, a cég vezérigazgató-helyettese lapunknak nyilatkozva már korábban is megerősítette, hogy az átalakulás napirenden van, ám a döntés a tulajdonos kompetenciája (NAPI Gazdaság, 2002. március 14., 5. oldal).
Az ökológiai szempontok miatt őszig nagyhálós halászatot nem végeznek, csupán jelentős költséggel az elöregedett busaállományt ritkítják. Ráadásul immár exportképes angolna sincs a Balatonban.
Tovább nehezíti a több mint 300 dolgozót foglalkoztató, 445 millió forint jegyzett és 823 millió forint saját tőkéjű cég helyzetét, hogy nincs megfelelő színvonalú és kapacitású halfeldolgozója, s források híján nem tudta folytatni a korábban megkezdett tucatnyi, jobbára elavult vízi járműből álló hajóflottája felújítását sem.
A 60 ezer hektáros Balatonon és az 1500 hektáros, döntően Somogyban lévő tórendszeren gazdálkodó társaság esetében arról már évekkel ezelőtt döntés született, hogy a többségi, 75 százalékos részvénycsomagja állami tulajdonban marad. Akkor még úgy gondolták, hogy a fennmaradó rész magánosítható, esetleg a horgászoknak átadható. Ma viszont egyre inkább úgy tűnik, hogy a cég feladatait központi forrásokból is finanszírozni kell, méghozzá nem csak alkalmanként.
K. Zs.
