Mintegy 10-15 százalékos kapacitásbővítést tesz lehetővé a napokban befejeződött fejlesztési program, amelynek keretében saját erőből több mint félmilliárd forintot költöttek a devecseri téglagyár korszerűsítésére. Vraskó Zsolt, az osztrák Leier-csoporthoz tartozó Somlótherm Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: a beruházást a kereslet folyamatos növekedésében bízva valósította meg a Devecseren kívül Mátraderecskén és Hajdúszoboszlón is téglagyárat működtető Leier. Az osztrák cég a kilencvenes évek második felében kezdett építőanyag-gyártó üzemeket vásárolni Magyarországon, a devecseri gyárat három éve vette meg. A Leier a téglagyárakon kívül négy nagy kapacitású betonüzemet és több autókereskedést is működtet. Megvette és több mint 100 millió forintos költséggel korszerűsítette például a már téli üzemre és exportra is képes pécsi betonüzemet.
Vraskó elmondta: a falazóelemeket gyártó üzemet teljesen megújították, ami nemcsak a kapacitás növelését, hanem a minőség javítását is lehetővé teszi. Új előkészítő és tároló üzemrészt építettek, de kicserélték a gyártó gépsort és a szárítóberendezést is. A 75 dolgozót foglalkoztató gyárban a technológiai fejlesztést követően létszámleépítést nem terveznek, ám a távozó dolgozók helyére nem vesznek fel újakat.
Információink szerint a Leier más hazai gyáraiban is további kapacitásbővítést tervez. Ha a hazai piacon erre nem lesz kellő kereslet, az olcsóbb munkaerő miatt az ausztriai üzemekből a korábbinál nagyobb ütemben telepítik át a termelést. Emellett kelet-európai terjeszkedés (cég- és gyárvásárlás) is a tervek között szerepel.
K. Zs.
