Néhány nappal ezelőtt befejeződött az a mintegy 1,5 milliárd forint értékű fejlesztési program, amelynek keretében új, 2000 négyzetméteres gyártócsarnokot létesített Pécsen a BAT Hungary Kft., a legkorszerűbb gépekkel felszerelve - mondta lapunknak Egyed Kálmán, a cég PR-menedzsere. A pécsi dohánygyár art nouveau stílusban épült a XX. század első évtizedeiben, műemlék jellegű, védett, ezért a korszerűsítés során mindent csak az átlagosnál jóval költségesebben tudtak megvalósítani. A komplexum egyik fele tükörképe a másiknak, ezért a homlokzatokat érintő munkákat is csak egyszerre lehetett elvégezni (NAPI Gazdaság, 2001. október 8., 7. oldal). Ettől függetlenül az elmúlt tíz évben szinte a teljes gyártóbázis megújult. (A régi berendezések jelentős részét egyébként a keleti piacokon, elsősorban Oroszországban értékesítették.)
A múlt évben piaci részesedését 40-ről 42 százalékra növelő társaság tovább bővíti raktárkapacitását is, a nemrég bevezetett közvetlen értékesítéssel összefüggésben. A BAT 2001-ben már 8,6 milliárd szál cigarettát gyártott. A pécsi gyár az elmúlt négy év során megduplázta foglalkoztatottainak számát, s csaknem ezer dolgozónak ad munkát. A társaság PR-menedzsere a cég tavalyi és idei várható árbevételéről, a nyereség mértékéről nem kívánt nyilatkozni, hiszen még a végleges mérlegadatok sem állnak rendelkezésre, azt azonban elmondta, hogy 2001-ben összesen mintegy 60 milliárd forint adót fizettek be.
Körtési Zsolt
