BUX 139877.87 0,18 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem fejleszti tovább hálózatát a Kögáz?

Ha tovább csökken a települési közmű-hozzájárulás mértéke, nem fejleszti tovább hálózatát a Közép-dunántúli Gázszolgáltató (Kögáz) Rt. A jövőben az eredményesség növelése érdekében a társaság elsősorban a városi hőellátó rendszerek építésére és korszerűsítésére koncentrál.

2002. április 4. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A következő időszakban az eredményesség növelése érdekében elsősorban a városi hőellátó rendszerek építésére és korszerűsítésére koncentrál a nagykanizsai székhelyű Kögáz Rt. - mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján Thomas Hecker, az igazgatóság elnöke. A beruházásokat azok tőkeigényessége miatt a társaság egyik társtulajdonosával, az E.ON Hungáriával együtt kívánják megvalósítani. A tavaly mindössze 700 millió forint adózás előtti nyereséget elérő, három dunántúli megyében gázt szolgáltató társaság igazgatóságának elnöke abból az alkalomból tartott sajtótájékoztatót, hogy két ütemben, összesen 400 millió forintos költséggel elkészült 11 nyugat-somogyi település földgázhálózata. A 135 kilométer hosszú új vezeték mintegy 2700 lakossági és 135 közületi fogyasztót szolgál ki. A beruházás kivitelezését felerészben a Kögáz, felerészben pedig központi, helyhatósági és lakossági források finanszírozták. A társaság az elmúlt több mint hat év során 20 milliárd forintot költött mintegy ötezer kilométer hosszú új hálózat megépítésére. A vezetékhálózat ma már meghaladja a 7500 kilométert.
Thomas Hecker kifejtette, ha az érintett települések ma jelentkeznének igényükkel, elutasítanák azokat, jóllehet a társaság tulajdonosai az 1995-ös privatizáció óta mindig is hosszú távú befektetésekben gondolkodtak. A cég idén mintegy 2,8 milliárd forint értékű hálózatfejlesztést tervezett, ám ez úgy tűnik, aligha lesz megvalósítható. Még a viszonylag gazdaságosan fejleszthető területeken sem tudnak továbblépni, ha a terveknek megfelelően módosítják, tovább csökkentik a gázközmű-hozzájárulás kötelező mértékét. Jóllehet a társaság működési területén - Somogy, Veszprém és Zala megyében - 700 település közül mindössze 450-ben van vezetékes gázellátás. Ráadásul döntően olyan településeken nem épült ki a hálózat, ahol erre a gazdaság élénkítése miatt is nagy szükség lenne. A térség egészére jellemző, hogy az idén eddig egyetlen nagyfogyasztó sem jelzett hálózatbővítési igényt, s a térségben nem tudnak olyan beruházásról sem, ahol új bekötésre volna szükség.
Az igazgatóság elnöke lapunk kérdésére elmondta: a hazai gázszolgáltatók egyre nehezebb helyzetben vannak. Már csak a fejlesztési források bővítése miatt is átlagosan legalább ötszázalékos lakossági gázáremelésre volna szükség, hiszen az egyes szolgáltatók költségei a helyi adottságok miatt nem azonosak. A Kögáz egy jellemzően aprófalvas régióban tevékenykedik, ami jelentősen rontja a jövedelmezőséget. Tovább nehezíti a társaság helyzetét, hogy évente átlagosan mintegy 15 millió köbméter földgáz ellenértékét nem fizetik ki, s ebből 450 milliós káruk származik. Ráadásul a privatizációkor az állam 8 százalékos tőkearányos nyereséget ígért az új tulajdonosoknak, eddig azonban egyetlen esztendőben sem tudtak osztalékot fizetni. (Az rt. jegyzett tőkéje 6,4 milliárd forint.) Hecker szerint idén a cég még a tavalyi 700 millió forintos adózás előtti nyereséget sem tudja megközelíteni. Az igazgatóság elnöke határozottan cáfolta, hogy a tulajdonosok a Kögáz értékesítésére készülnének, s nem kommentálta a Mol gázüzletágának visszaállamosítását sem.
Körtési Zsolt

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet