BUX 139847.52 0,16 %
OTP 45940 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kelet-Európában terjeszkedik a Mustang

Nemrég eladta portugál üzemét a künzelsaui Mustang GmbH, a termelést Kelet-Európába telepítik át. A társaság legnagyobb külföldi cégének, a Mustang Marcali Rt.-nek - amely a múlt héten avatta fel új, 800 négyzetméteres gyártócsarnokát (NAPI Online, 2002. március 26.) - tavaly a forint erősödése miatt tovább csökkent az exportja.

2002. április 1. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Miután a folyamatosan növekvő termelési költségek miatt néhány hete eladták a cég portugál üzemét, Künzelsauban végleges döntés született arról, hogy Kelet-Európában terjeszkedik a Mustang GmbH - erősítette meg lapunk értesülését Baranyai Ákos, a múlt héten 800 négyzetméteres új gyártócsarnokot avató Mustang Marcali Rt. vezérigazgatója. A marcali gyárnak továbbra is kiemelt szerepet szánnak a tulajdonosok. A NAPI Gazdaság más forrásból úgy tudja, hogy a Mustang jelenleg már Romániában is végeztet bérmunkát, később pedig - valószínűleg valamelyik erdélyi városban - új gyártóbázist építenek. (A csoportnak Marcalin kívül jelenleg Lengyelországban és Oroszországban van gyára.)
Baranyai elmondta, hogy - döntően a forint erősödése miatt - tavaly tovább csökkent az exportjuk, az ebből adódó eredménycsökkenés elérte a 100 millió forintot. A tavalyi kétmilliárdos nettó árbevétel csak úgy volt gazdaságosan teljesíthető, hogy a munkák egy részét bedolgozóknak adták ki. A jelenleg 420 dolgozót foglalkoztató Mustang Marcali Rt. nettó árbevétele 1999-ben még az előző évhez viszonyítva 1,4 milliárdról 1,83 milliárd forintra nőtt. Egy évvel később azonban már csak 1,81 milliárdos árbevételt értek el, s az eredmény is kisebb lett a tervezettnél.
A korábbi teljesítménynövekedésben és a hatékonyság javulásában döntő része volt az 1998-ban befejeződött hároméves, összesen egymilliárd forint értékű fejlesztési programnak - tette hozzá a vezérigazgató. A beruházás keretében nemcsak új üzemcsarnokok épültek, hanem korszerűsítették a gyártástechnológiát, a gépparkot és a kiszolgáló létesítményeket is, valamint jelentős környezetvédelmi beruházásokat is végrehajtottak. (Ezt követően zárták be a németországi gyárat.) Baranyai szerint a versenyképesség megőrzése érdekében évente 100 millió forint értékű fejlesztésre volna szükség. Ezt tavaly még túl is teljesítették, hiszen a most felavatott gyártóbázis - amely speciális, korábban csak külföldön végrehajtható munkafolyamatok elvégzését teszi lehetővé - 120 millió forintba került. Ugyanakkor idén már csak 70 millió forint körüli összeg jut majd fejlesztésre.
Körtési Zsolt

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet