Halimba II. néven nyit új bányát a Bakonyi Bauxitbánya Kft. - tudta meg a NAPI Gazdaság. A mintegy 2 millió tonnányi ércvagyonú bányaterület kialakítása már elkezdődött - nyilatkozta lapunknak Fazekas János. A társaság vezérigazgatója elmondta, hogy tavaly 1 millió tonna bauxitot termeltek ki. A 760 dolgozót foglalkoztató cég az elmúlt évet 6,5 milliárd forint nettó árbevétel mellett 21 millió forint mérleg szerinti eredménnyel zárta. Az új mélyművelésű bánya megnyitására főleg a kimerülő Halimba III-as mező pótlása miatt van szükség. (E területről az elmúlt harminc évben több mint 20 millió tonna bauxitot termeltek ki.) Vizsgálják új külfejtések megnyitásának lehetőségét is. Erre - úgy tűnik - a már meglévő bányaterületek közelében, Bakonyoszlop, Óbarok és Németbánya térségében van lehetőség. Egyes bányaterületeken a bauxit minősége nem a legjobb, s a lakossági ellenállás miatt sem tudnak mindig a legalkalmasabb területeken bányákat nyitni, ezért valószínűleg kisebb mennyiségű alapanyag behozatalára szorul az ország - véli Fazekas. A cég az idén 600 millió forintot költ környezeti rehabilitációra, míg beruházásokra és fejlesztésre félmilliárd forint juthat.
K. Zs.
