A napokban az Újpressz Rt. érdekkörébe tartozó üzletemberek tárgyalásokat folytattak a Népszavát jegyző NSZ 1999 Rt. megvásárlásáról - tudtuk meg, bár az Újpressz Rt. vezérigazgatója ezt cáfolja. Az eladó kiléte egy opciós szerződés miatt nem egyértelmű, a vételár valamivel 200 millió forint alatt lehet.
Az Újpressz című hirdetési újságot jegyző Újpressz Rt.-hez köthető üzletemberek, Csernai Gábor és Krasznai Zoltán tárgyalásokat folytatnak a Népszavát kiadó NSZ 1999 Rt. megvételéről - értesült lapunk. Csernai, az Újpressz Rt. vezérigazgatója ezt kategorikusan cáfolta. Úgy tudjuk, a vevőjelölttel - amely nemrég új bulvárlap indítását jelentette be - már H. Bíró László korábbi főszerkesztő is tárgyalt, ám akkor nem köttetett üzlet a két kiadó között. A mostani üzleti terv szerint az Újpressz tulajdonában lévő nyomdával és mintegy 25-30 ezer előfizetővel lehetne nyereségesen működtetni a társaságot.
Az IBUSZ-csoporthoz köthető két jelenlegi formális tulajdonos, a Dániel 54 Kft. és a Happy Land Kft. korábban értékesítette ugyan NSZ 1999-részvényeit egy MSZP közelinek mondott társaságnak - amely a HVG információi szerint egy brit offshore cég -, ám a vevő halasztott fizetést vállalt, és immáron biztosnak látszik, hogy a megadott határidőig nem is fogja kifizetni az akkor kialkudott vételárat. Az IBUSZ közeli cégek - amelyek ki nem fizetett adósság fejében lettek tulajdonosok - információnk szerint mintegy 200 millió forintot várnának vételárként, az új vevőjelölt pedig legalábbis partiképesnek tűnik. Így elképzelhető, hogy semmissé válik a brit offshore céggel kötött szerződés, és az eladói oldalon ismét az IBUSZ közeli cégek jelennének meg. Felmerült az is, hogy a vevők - az eredeti adásvételi szerződés módosítása után - a brit társaságot vennék meg, amely ebből a pénzből kifizethetné az NSZ 1999 Rt. eredeti vételárát. (Lapunknak sem Kovács Gáspár, az IBUSZ elnök-vezérigazgatója, sem Ginter Krisztina 97,5 százalékos Happy Land-tulajdonos - egyben az IBUSZ-os K+T Rt. cégjegyzésre jogosult vezetője - nem kívánt nyilatkozni. IBUSZ-os forrásból azonban megtudtuk, hogy nekik mindegy, ki a vevő, csak fizessen.)
A hírek szerint az Újpressz-csoport a cég átvilágításának eredményétől függő vételárat ajánlana, de újból felmerült a halasztott fizetés lehetősége is. Április 10-éig mindenképpen birtokon belülre szeretnének kerülni, azonban ennek informátoraink szerint a látszat ellenére nincs köze a választásokhoz.
Az NSZ 1999 helyzete továbbra is rendkívül rossz: tavaly mínusz 300 millió forint körüli saját tőkével zártak, 200 millió forintos veszteséggel is. Idén az első negyedévben sem változott a mutatószámok tendenciája. A törvényes tőkehelyzet helyreállításához tehát egy új tulajdonosnak legalább ennyit kellene letennie az asztalra, a vételáron felül.
Marnitz István
